11.06.2006

Rząd Litwy podpisał umowę umożliwiającą PKN ORLEN S.A. przejecie litewskiej rafinerii Możejki

Pełniący obowiązki Ministra Gospodarki Litwy Kestutis Daukszys podpisał w piątek, 9 czerwca br., umowę o sprzedaży PKN ORLEN S.A. 30,66 proc. akcji litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki) za kwotę ponad 852 mln USD.

W najbliższy poniedziałek, 12 czerwca, w Wilnie przewidziana jest wymiana podpisanych przez obie strony dokumentów. Do Wilna przybędzie delegacja polskiego koncernu, na czele z prezesem PKN ORLEN S.A., Panem Igorem Chalupcem.

Podpisanie umowy o przejęciu akcji rafinerii w Możejkach, będących w posiadaniu rządu litewskiego, możliwe było po uzyskaniu akceptacji parlamentu litewskiego. Dzięki tej decyzji Mażeikiu Nafta zyskają wiarygodnego i stabilnego inwestora PKN ORLEN S.A.

Podpisanie umowy dotyczącej sprzedaży PKN ORLEN S.A. akcji litewskiej rafinerii należących do rządu litewskiego jest kolejnym krokiem do sfinalizowania procesu prywatyzacji Mažeikių Nafta. Wcześniej, 26 maja PKN ORLEN S.A. zawarł umowę kupna pakietu 53,7022 % akcji Mažeikių Nafta z Jukos International UK BV za kwotę 1,492 mln USD.

Według zapisów kolejnych umów rząd Litwy zatrzymuje 10,0006 % pakiet akcji Mažeikių Nafta i otrzymuje 5-letnią opcję sprzedaży tego pakietu na rzecz PKN ORLEN S.A., przy czym oferowana cena za ten pakiet zmniejsza się z 284 mln USD do 278 mln USD po upływie 3 lat.

Po spełnieniu wszystkich warunków zawartych w umowach, zamknięcie transakcji powinno nastąpić najpóźniej w I kwartale 2007 roku.

Rafineria Mażeikiu Nafta jest największą rafinerią w krajach nadbałtyckich o maksymalnym przerobie w wysokości 10 mln t ropy rocznie. Firma jest właścicielem i operatorem systemu rurociągów do przesyłu ropy naftowej oraz produktów rafineryjnych na Litwie, a także eksportowo-importowego terminala przeładunkowego nad Morzem Bałtyckim (Terminal Morski Butinga). Posiada także niewielką, liczącą 27 stacji sieć sprzedaży detalicznej.

Ta największa w dziejach Polski zagraniczna inwestycja prowadzi do powstania najpotężniejszego koncernu pod względem ilości przerabianej ropy naftowej i liczby stacji w Europie Centralnej. Połączenie zasobów obu spółek pozwoli stworzyć największy Koncern Paliwowy w regionie Europy Środkowo - Wschodniej pod względem kluczowych parametrów określających wielkość firm w branży.