22.12.2006

Festiwal CHOPIN I JEGO EUROPA na pierwszym miejscu wg POLITYKI

W specjalnym numerze Polityki przedstawione zostały wyniki rankingu – podsumowanie wydarzeń kulturalnych w kończącym się roku. Krytycy Tygodnika Polityka uznali Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA sponsorowany przez PKN ORLEN za najważniejsze wydarzenie w dziedzinie muzyki klasycznej w 2006 r.

CHOPIN I JEGO EUROPA to jedno z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć muzycznych na świecie, jednocześnie silnie kojarzone z polską tradycją i kulturą. Tegoroczny festiwal zorganizowany był przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Programem II Polskiego Radia. Ważnym wsparciem dla tego wydarzenia muzycznego było zaangażowanie PKN ORLEN – partnera strategicznego i sponsora.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA został zainaugurowany w Warszawie w 2005 roku i od tamtej pory zajmuje stałą pozycję w kalendarzu imprez europejskich. Festiwal należy do wydarzeń o najwyższej randze artystycznej - prezentuje twórczość F. Chopina w szerokim kontekście kulturowym. Festiwal CHOPIN I JEGO EUROPA realizowany jest w ramach programu rządowego „Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010”.

PKN ORLEN od wielu lat pełni funkcję mecenasa polskiej kultury. Działania prowadzone przez Koncern na rzecz promocji muzyki Chopina, oprócz zaangażowania w Festiwal CHOPIN I JEGO EUROPA, dotyczą także wsparcia dla rozwoju talentu laureata XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - Rafała Blechacza, współorganizacji Koncertu Urodzinowego upamiętniającego rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Koncertu Requiem w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich w Warszawie. ORLEN współfinalizował także zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie.

Zaangażowanie Koncernu w promocję muzyki Chopina spotkało się także z uznaniem komisji polskiej edycji konkursu ARTS&BUSINESS AWARDS. W ramach konkursu, w kategorii SPONSOR nominowany do głównej nagrody był projekt „CHOPIN”, w kategorii Wydarzenie Roku – wsparcie realizacji koncertu Rafała Blechacza w jego rodzinnym mieście Nakle, za który komisja przyznała PKN ORLEN nagrodę „Mecenas Kultury”.