25.04.2006

PKN ORLEN partnerem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach

W tym roku Karlovy Vary już po raz 41. staną się na kilka dni stolicą światowego kina. Festiwal odbędzie się w dniach 30 czerwca – 8 lipca i tradycyjnie już przyciągnie plejadę gwiazd filmowych i tysiące widzów z całej Europy. Partnerem tegorocznego Festiwalu jest PKN ORLEN oraz Unipetrol – holding paliwowo – petrochemiczny należący do grupy kapitałowej ORLEN.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach jest, obok imprez w Cannes, Wenecji i Berlinie, jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów filmowych w Europie. Odbywający się od 1946 roku Festiwal ma najwyższą światową kategorię "A", przyznawaną międzynarodowym imprezom filmowym. Rangę wydarzenia potwierdza zjeżdżająca co roku do Karlovych Varów plejada najznakomitszych postaci kina światowego, zarówno w wydaniu hollywoodzkim, jak i europejskim. Nie zawodzi też publiczność – festiwalowe filmy oglądają i oceniają tysiące kinomanów z całej Europy, wśród których przeważają młodzi, wymagający widzowie.

Miejsce imprezy jest jej dodatkowym atutem – Karlovy Vary to oddalona o 120 km od Pragi, malowniczo położona miejscowość wypoczynkowa o niepowtarzalnym klimacie. Festiwalowe atrakcje są skoncentrowane głównie w zabytkowej części miasta i mają co roku nową, efektowną oprawę graficzną.

PKN ORLEN, który w 2005 roku stał się głównym udziałowcem największego czeskiego holdingu paliwowego Unipetrol, stara się wspierać nie tylko polską kulturę i sztukę, ale także najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenia kulturalne w Czechach. Koncern był ostatnio głównym partnerem praskiej wystawy „Karol IV – Cesarz z Bożej Łaski. Kultura i sztuka w okresie władzy ostatnich Luksemburczyków 1347 – 1437”, organizowanej we współpracy z nowojorskim Metropolitan Museum of Art. Wsparcie Festiwalu w Karlovych Varach jest kontynuacją zaangażowania PKN ORLEN, jako jednej z wiodących firm Europy Środkowej, w wydarzenia kulturalne i artystyczne mające wymiar i rangę ogólnoeuropejską.

Realizując misję Mecenasa Kultury PKN ORLEN od lat aktywnie uczestniczy w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Koncern był sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, a także fundatorem stypendium dla Rafała Blechacza – zwycięzcy konkursu. W marcu tego roku PKN ORLEN ufundował również młodemu polskiemu pianiście wymarzony fortepian marki Steinway. Wcześniej firma współfinansowała zakup niezwykle cennego rękopisu jednej z etiud Chopina, wystawionego w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Rękopis został przekazany w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. PKN ORLEN wspierał m.in. Instytut Sztuki przy realizacji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, jest również partnerem Muzeum Narodowego w Warszawie.