03.11.2006

Jacek Czachor w rajdzie Desert Challenge w Dubaju

Już 5 listopada rozpocznie się ostatnia runda Mistrzostw Świata FIM w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie tradycyjnie wystąpi motocyklista ORLEN TEAM, Jacek Czachor. W ciągu pięciu dni trwania rajdu Polak będzie musiał zmierzyć się z światową czołówką motocyklistów na dystansie 2.295 km, po trudnej technicznie trasie prowadzącej przez piaszczyste wydmy.

Prolog zawodów odbędzie się 5 listopada w Dubaju w pobliżu słynnego na cały świat hotelu „Burj Al Arab”. Następnego dnia kolumna rajdu przeniesie się do miasta Abu Dabi, żeby rozpocząć pustynne zmagania w okolicach oazy Liwa. Rajd zakończy się 10 listopada. Zawodnicy będą mieli do pokonania codziennie około 350-400 km ekstremalnie trudnych pustynnych tras, w temperaturach osiągających niekiedy nawet 50°c. Dla wszystkich startujących motocyklistów rajd Desert Challenge jest ostatnią szansą na sprawdzenie swoich umiejętności przed styczniowym „Dakarem”, którego trasa w dużej części będzie przypominać pustynię w Emiratach Arabskich.

Podczas rajdu Jackowi będzie towarzyszyć powracający do zdrowia po kontuzji Marek Dąbrowski, który już rozpoczął treningi na motocyklu. To właśnie w trakcie ubiegłorocznej edycji Desert Challenge Marek doznał poważnej kontuzji lewej ręki, która uniemożliwiła mu starty przez prawie 11 miesięcy. Na szczęście rekonwalescencja przebiegła pozytywnie i już w styczniu ORLEN TEAM wystartuje w pełnym składzie podczas kolejnej edycji rajdu Lizbona – Dakar 2007.

- Rajd Desert Challenge jest jednym z elementów najtrudniejszego okresu przygotowań do Dakaru. W tym roku postanowiłem wystartować na motocyklu o pojemności 660 cc dokładnie takim jak podczas styczniowego maratonu. Moim celem podczas tego rajdu jest osiągnięcie jak najlepszego miejsca i dokładne przeanalizowanie ustawień motocykla. Cieszę się że jest tu ze mną Marek, który rozpoczął treningi na motocyklu po długiej kontuzji i będzie miał okazję jeździć po części tras rajdowych. Czeka nas teraz 2 miesiące ciężkiej pracy by być gotowym na nasz najważniejszy rajd – Lizbona – Dakar - mówi Jacek Czachor. 

- Dopiero dwa tygodnie temu po 11 miesiącach lekarze zdjęli mi gips i nareszcie mogę rozpocząć prawdziwe treningi na motocyklu. Mimo moich wielkich chęci postanowiłem jeszcze nie startować tu, w Emiratach Arabskich by nie nadwyrężać od razu lewej ręki, którą przez dłuższy czas miałem unieruchomioną. Oprócz treningu jestem tu po to by wspierać Jacka w rywalizacji z najlepszą dziesiątką motocyklistów świata. Kluczowymi dla mojej kondycji będą treningi w Tunezji i Hiszpanii, które odbędziemy z Jackiem na przełomie Listopada i Grudnia. Praktycznie przez miesiąc nie zamierzam schodzić z motocykla - mówi Marek Dąbrowski

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie zabraknie również kierowcy samochodowego ORLEN TEAM, Krzysztofa Hołowczyca. Podczas trwania rajdu w Emiratach Arabskich będzie testował nowego Nissana Navara – auto, którym wystartuje w tegorocznym „Dakarze.”

Podczas ostatniej edycji rajdu Desert Challenge w listopadzie 2005 roku Jacek Czachor był pierwszy w klasie 450 cc i tym zajął miejsce na podium klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. W tym roku podobnie jak inni zawodnicy ze światowej czołówki, Jacek wystąpi na motocyklu o pojemności 660 cc, czyli dokładnie takim jak na rajdzie Lizbona – Dakar 2007.

W tegorocznej edycji rajdu wystąpią fabryczni motocykliści ze stajni Repsol i Gauloises jak: Marc Coma – ubiegłoroczny triumfator Dakaru, Cyril Despres, David Castou, i Isidre Esteve Pujol. W zmaganiach samochodów zaprezentują się takie sławy jak: Luc Alphand, Jean Louis Schlesser, Stephane Peterhansel, Carlos Saintz, Hiroshi Masuoka, Ari Vatanen, Carlos Sousa, Jutta Kleinschmidt.