23.11.2006

Nagroda "Mecenas Kultury" dla PKN ORLEN

PKN ORLEN otrzymał nagrodę "Mecenas Kultury" w kategorii arts & business Wydarzenie Roku przyznaną w ramach drugiej, polskiej edycji konkursu ARTS&BUSINESS AWARDS. W Europie ARTS&BUSINESS AWARDS od lat wyróżnia godne naśladowania przykłady współpracy przedstawicieli biznesu i kultury.

Uroczyste ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie statuetek odbyło się w 22 listopada br podczas gali w warszawskim hotelu La Regina.

Komisja kwalifikacyjna konkursu Arts & Business Awards 2006 zdecydowała o nominacji PKN ORLEN, aż w dwóch kategoriach - WYDARZENIE ROKU - za wsparcie realizacji koncertu Rafała Blechacza - zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego w jego rodzinnym mieście - Nakle oraz w kategorii SPONSOR - za projekt "CHOPIN".

W Europie od 1978 r. Arts&Business Awards wyróżnia przedsięwzięcia realizowane na styku kultury i biznesu, przede wszystkim za działania służące rozwojowi kultury. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach: Partnerstwo Roku, Wydarzenie Roku, Sponsor, projekt CCR (Corporate Cultural Responsibility), Mistrzowskie Zarządzanie Kulturą, nagroda Commitment to Europe. Organizatorem II polskiej edycji konkursu jest fundacja COMMITMENT TO EUROPE arts & business.

Fundacja COMMITMENT to EUROPE powstała w 2003 r. Misją fundacji jest inicjowanie współpracy oraz uczestnictwo we wzajemnym wspieraniu działań świata biznesu i sztuki. Od 2005 r. fundacja jest członkiem prestiżowego, powołanego przez Komisję Europejską stowarzyszenia CEREC - Commité Européen pour le Rapprochement de l'Economie et de la Culture, które zrzesza europejskie organizacje arts & business. Fundacja współpracuje z międzynarodową siecią instytucji i stowarzyszeń Arts & Business - między innymi z Arts & Business UK, Arts & Business Council w Nowym Jorku, Foundation Prométhéa w Brukseli.

PKN ORLEN od wielu lat kontynuuje swoją misję mecenasa polskiej kultury. W ostatnim czasie firma współfinansowała zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Koncern wyraża tym samym nadzieję, że jego zaangażowanie w popularyzowanie muzyki Chopina na świecie i wspieranie wybitnych polskich talentów będzie mogło przybrać charakter długofalowy. W 2005 roku PKN ORLEN, jako sponsor XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, ufundował stypendium dla najlepszego polskiego pianisty, biorącego udział w konkursie - był nim zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina - Rafał Blechacz. Konkurs Chopinowski to jedno z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć muzycznych na świecie, jednocześnie silnie kojarzone z polską tradycją i kulturą. W roku bieżącym PKN ORLEN współpracował z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Filharmonią Narodową, Stołeczną Estradą. Wspólnie z naszymi partnerami współorganizowaliśmy Koncert Urodzinowy w rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, międzynarodowy festiwal muzyczny Chopin i Jego Europa, Koncert Requiem w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, Koncert Rafała Blechacza w Jego rodzinnym mieście w Nakle, Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Poza tym ufundowaliśmy naszemu stypendyście Rafałowi Blechaczowi fortepian najwyższej klasy - firmy Steinway, o jakim artysta zawsze marzył.