31.05.2006

Rafał Blechacz w Hamburgu

Podczas wizyty w fabryce Steinwaya w Hamburgu, Rafał Blechacz wybrał nowy fortepian, który pozwoli mu dalej rozwijać swoje umiejętności. Zakup instrumentu na miarę jego talentu, sfinansował PKN ORLEN.

Fabrykę Steinwaya Rafał Blechacz odwiedził wraz z ojcem, wspierającym rozwój kariery wybitnego syna. Towarzyszyli im również – impresario artysty i stroiciel fortepianu. Celem wizyty Rafała Blechacza w Hamburgu było dokonanie ważnego wyboru - najodpowiedniejszego instrumentu. Pianista zwiedził fabrykę fortepianów uznawanych za najlepsze na świecie, gdzie miał okazję obserwować cały proces produkcyjny - od suszenia drewna, aż do końcowego lakierowania.

Spośród sześciu rekomendowanych modeli, podczas wielu prób i dostrajania, Rafał Blechacz wybrał fortepian najbardziej odpowiadający jego potrzebom. Następnie, zgodnie ze zwyczajem, artysta wykonał 20 minutowy recital, składający się z utworów Chopina, dla pracowników fabryki Steinwaya, firmy fonograficznej Deutsche Gramophon oraz innych zaproszonych gości.

Wybrany fortepian w ciągu kilku dni zostanie dostarczony do domu rodzinnego Rafała Blechacza w Nakle.

Wizyta w Hamburgu była dla Rafała Blechacza wyjątkowa, także z innego względu. Podpisał on bowiem, jako drugi Polak w historii, po Krystianie Zimmermanie, kontrakt z Deutsche Grammophon - największą wytwórnią fonograficzną na świecie, zajmującą się muzyką poważną. Kontrakt obejmuje nagranie trzech płyt, z których pierwsza pojawi się wiosną 2007 roku.

„Wizyta w Hamburgu jest dla mnie drugim najważniejszym wydarzeniem w życiu, po moim zwycięstwie w zeszłorocznym Konkursie Chopinowskim” – powiedział podczas pobytu w Niemczech, Rafał Blechacz.

Polski Koncern Naftowy ORLEN pełniąc rolę mecenasa sztuki, aktywnie włącza się w działania związane z muzyką i twórczością Fryderyka Chopina. Ufundowanie przez Koncern fortepianu dla Rafała Blechacza, jest dowodem, iż PKN ORLEN w pełni docenia jego zdolności i chce pomagać mu w dalszym rozwoju kariery.

Z wyjazdu powstał materiał filmowy i bogata dokumentacja fotograficzna. Skróty materiału filmowego będą zamieszczone na stronach internetowych Rafała Blechacza – www.blechacz.net oraz na stronie PKN ORLEN www.orlen.pl