29.03.2006

ORLEN sponsorem Forum Dialogu ”Świat po Janie Pawle II”

Czego Polacy nie wiedzą o swoim Papieżu? Czego nauczył nas Jan Paweł II ? Jaką role odegrał w historii Polski ? Na te pytania odpowiedzi będą szukać dziennikarze, przedstawiciele środowisk uniwersyteckich, politycy i historycy uczestniczący w Forum Dialogu ”Świat po Janie Pawle II”, organizowanego przez Gdański Areopag z okazji pierwszej rocznicy śmierci Papieża. Sponsorem Forum, które odbędzie się w dniach 1- 2 kwietnia w Gdańsku, jest PKN ORLEN.

Forum Dialogu ”Świat po Janie Pawle II” rozpocznie się 1 kwietnia debatą pod hasłem „Czego Polacy nie wiedzą o swoim Papieżu?”. Gospodarzem tego wieczoru będzie dziennikarz Kamil Durczok. Gościem specjalnym będzie Marco Politi, dziennikarz i publicysta włoskiego dziennika „La Repubblica”, od ponad dwudziestu lat specjalizujący się w problematyce watykańskiej. W dniach poprzedzających śmierć Papieża Marco Politi pisał m.in.: „W tym roku wszyscy wierni na całym świecie są świadkami Męki Karola Wojtyły. W tych dniach cierpienia i milczenia Jan Paweł II pisze swą najpiękniejszą encyklikę(...). Prawda jest taka, że Jan Paweł II w ogóle nie boi się śmierci. To inni są zaniepokojeni i przestraszeni. On jest spokojny. Najbliższym przyjaciołom, będąc pod wiecznym urokiem Rzymu, wyznał któregoś dnia, cytując Horacego: Non omnis moriar...(Nie wszystek umrę)”. Wśród uczestników tej debaty znajdą się m.in. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Andrzej Drzycimski, profesor Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie oraz Janina Suchorzewska, były kierownik Katedry Anestezjologii Akademii Medycznej w Gdańsku, obecnie kurator Zakładu Etyki.

Pierwszy dzień Forum zakończy specjalny koncert na dzwonach carillonowych, noszących im. Jana Pawła II, który odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta.

Druga część debaty zatytułowana „Czego nauczył nas Jan Paweł II?” odbędzie się 2 kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Na pytanie czy Karol Wojtyła obalił komunizm odpowiadał będzie Norman Davis, historyk, publicysta, badacz dziejów Europy, w tym historii Polski. O tym o jakiej Polsce marzył Papież mówił będzie przyjaciel Jana Pawła II, pisarz i poeta, Marek Skwarnicki. Szewach Weiss, izraelski polityk oraz ambasador Izraela w Polsce w latach 2000-2003 odpowie na pytanie jak daleko jest z Jerozolimy do Watykanu, natomiast dziennikarz Szymon Hołownia zastanawiał się będzie czy istnieje pokolenie JP2.

Współorganizatorami forum ”Świat po Janie Pawle II” są Duszpasterstwo Dziennikarzy i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć pod adresem www.areopag.pl

PKN ORLEN, jako jedna z największych polskich firm, stara się być uważnym i odpowiedzialnym uczestnikiem życia społecznego. Papież Jan Paweł II, przypominając o najważniejszych, fundamentalnych wartościach, wytyczał ścieżki myślenia i postępowania dla milionów Polaków. Zbliżająca się pierwsza rocznica jego śmierci jest okazją, by jeszcze raz przypomnieć, jak doniosła była jego rola w kształtowaniu polskiej historii, tradycji intelektualnej i kultury.