17.08.2006

ORLEN partnerem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa"

W dniach 18 - 31 sierpnia 2006 odbędzie się II edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" zatytułowana "Od Mozarta do Guldy". Wydarzenie zorganizowane zostało przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim - Opera Narodowa i Programem II Polskiego Radia. Sponsorem festiwalu jest PKN ORLEN.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny jest jednym z najważniejszych projektów programu rządowego "Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010". Jego głównym założeniem jest zaprezentowanie twórczości F. Chopina w szerokim kontekście kulturowym, sięgniecie do wielorakich źródeł jego wybitnego stylu, a co najważniejsze przedstawienie związków ze współczesnymi kompozytorami.

II edycja festiwalu "Chopin i jego Europa" to także hołd, który złożony zostanie A. Mozartowi w 250 rocznicę jego urodzin. Festiwal będzie również okazją do posłuchania kompozycji innych twórców: Beethovena, Schumanna, Prokofiewa i Ravela. Swój talent zaprezentują zwycięzcy czterech konkursów chopinowskich: Martha Argerich, Garrick Ohlsson i Dang Thai Son. Nie zabraknie także stypendysty PKN ORLEN - Rafała Blechacza. Koncerty odbywać się będą w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim.

PKN ORLEN decydując się na zaangażowanie w przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" kontynuuje swoją misję mecenasa polskiej kultury, który szczególną uwagę poświęca wydarzeniom związanym z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. W ostatnim czasie firma współfinansowała zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Zakupione dzieło zostało przekazane w darze Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncern był także sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz fundatorem nagrody - fortepianu Steinway dla zwycięzcy konkursu, Rafała Blechacza.

WYKONAWCY - ZWYCIĘZCY KONKURSÓW CHOPINOWSKICH

Rafał Blechacz
W październiku 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (drugiej nagrody nie przyznano). Otrzymał również nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Jest zdobywcą ufundowanej przez Krystiana Zimermana nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty. PKN ORLEN ufundował pozaregulaminową nagrodę w formie stypendium dla polskiego artysty, który zdobędzie najwyższą notę w konkursie tym artystą okazał się R. Blechacz.

Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Obecnie kończy studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Młody artysta, uczestnicząc w turniejach, festiwalach i konkursach na całym świecie, zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich są: II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy (2002), II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003; pierwszej nie przyznano).

Złoty Medal na Konkursie Chopinowskim otworzył mu drzwi do wszystkich najbardziej prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianistę zaproszono do występów w: Filhamonii Narodowej w Warszawie (marzec 2006), sali Czajkowskiego Moskiewskiego Konserwatorium z Orkiestrą Teatru Maryjskiego pd. Walerego Gergiewa (maj 2006), Tonhalle w Zurichu (wrzesień 2006), na 12 recitali w głównych salach Japonii, w tym w Suntory Hall (listopad 2006), Concertgebouw w Amsterdamie (grudzień 2006), Herkules Saal w Monachium (marzec 2006), Wigmore Hall w Londynie (kwiecień 2007), Auditorio Nacional w Madrycie (maj 2007), Palais des Beaux Arts w Brukseli (wrzesień 2007).

29 maja 2006 roku artysta podpisał wyłączny 5-letni kontrakt z Deutsche Grammophon na 3 produkcje nagraniowe. Pierwsza płyta zostanie wydana w 2007 roku.

Dang Thai Son
Wietnamski pianista należący do ścisłej czołówki najwybitniejszych muzyków naszych czasów, laureat I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980) Od czasu wygranej w Konkursie Chopinowskim, Dang Thai Son zaczął rozwijać międzynarodową karierę koncertową. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, takich jak Lincoln Center (Nowy Jork), Jordan Hall (Boston), Musikverein (Wiedeń), Opera House (Sidney), Suntory Hall (Tokjo) itp.

Koncertował z wieloma orkiestrami reprezentującymi najwyższy światowy poziom, między innymi z Filharmonią Leningradzką, Orchestre Symphonique de Montreal, BBC Philharmonics, City of Birmingham Symphony Orchestra, Filharmonią Drezdeńską, berlińską Staatskapelle, Orkiestrą, Filharmonią Moskiewską, Królewską Orkiestrą Kameralną Szwecji.

W styczniu 1999 r. był jedynym artystą zagranicznym zaproszonym do udziału w koncercie galowym otwierającym obchody Roku Chopinowskiego w Polsce. Wystąpił wówczas z Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. W 2001 r.

W ostatnich sezonach artysta dużo koncertował na terenie Ameryki Północnej. Koncertował i wykładał w UBC w Vancouver w ramach programu Dal Grauer Lectures. Obecnie prowadzi zajęcia także na Université de Montréal (Québec, Kanada). Nagrywał dla wielu wytwórni fonograficznych m.in. dla Deutsche Grammophon, Melodia, Polskie Nagrania, CBS Sony, Victor JVC i Analekta.

Garrick Ohlson
Zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 roku, uznawany za jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Chopina Urodził się w White Plains w Stanach Zjednoczonych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku ośmiu lat. Pomimo wcześniejszych zwycięstw w konkursach Busoniego we Włoszech (1966) i Montréal Piano Competition (1968), dopiero tryumf na Konkursie Chopinowskim przyniósł mu prawdziwą sławę. Od tego czasu występuje w największych salach koncertowych świata, współpracując z wybitnymi dyrygentami i orkiestrami.

Repertuar artysty jest niezwykle bogaty i obejmuje dzieła niemalże z zakresu całej literatury fortepianowej. Garrick Ohlson jest niezwykle ceniony nie tylko za interpretacje utworów Chopina, ale również Mozarta, Beethovena i innych romantyków. Jako jeden z nielicznych pianistów ma w swoim repertuarze 80 koncertów fortepianowych - od Haydna i Mozarta do kompozytorów XXI wieku. Oprócz działalności solowej, jest również bardzo aktywnym kameralistą, występującym regularnie z wiodącymi zespołami kameralnymi m.in. z Cleveland Quartet, Emerson String Quartet, Takács String Quarter and Tokyo String Quartet. Artysta ma na swoim koncie szereg nagrań dla wielu wytwórni fonograficznych: Arabesque, RCA Victor Red Seal, Angel, Bridge, BMG etc.

Martha Argerich
Jako "cudowne dziecko" grała przed występującymi w Buenos Aires sławnymi pianistami Arrauem, Backhausem, Giesekingiem, Guldą i Arturem Rubinsteinem.

W 1957 roku Martha Argerich uczestniczyła w dwóch międzynarodowych konkursach pianistycznych, których została zwyciężczynią: im. Busoniego w Bolzano - I nagroda (wrzesień) i Wykonawstwa Muzycznego w Genewie - I nagroda (październik). 7 lat później tryumfowała na Konkursie Chopinowskim w Warszawie (1965), zdobywając również I nagrodę oraz nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Ponadto otrzymała wówczas wiele nagród pozaregulaminowych z różnych stron świata, które napłynęły do Warszawy na wieść o jej sukcesie.

Od tego momentu rozpoczęła się fantastyczna międzynarodowa kariera pianistyczna Marthy Argerich. Pianistka koncertowała niemal we wszystkich państwach świata z najwspanialszymi dyrygentami i największymi orkiestrami. Bogaty repertuar pianistki obejmuje utwory fortepianowe wszystkich epok i stylów oraz dzieła kameralne różnych gatunków. Artystka ma na swoim koncie wiele nagrań.