13.06.2007

ORLEN sponsorem II Festiwalu Filmów Turystycznych

Działając na rzecz promocji Miasta Płocka jak również popularyzacji turystyki PKN ORLEN podjął się sponsorowania II Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych, który odbywać się będzie w dniach 14-16 czerwca w Płocku.

Festiwal ma za zadanie wspieranie rozwoju krajowej i zagranicznej turystyki. Fakt, iż odbywa się on właśnie w Płocku umożliwia promocję miasta na arenie międzynarodowej. Do tegorocznej edycji Festiwalu napłynęło ponad 100 filmów z krajów europejskich, m.in. z Litwy, Łotwy, Austrii, Bośni, Chorwacji, Danii, Anglii, Rosji, a także z bardziej egzotycznych, jak: Korea, Malezja, Liban, RPA, Turcji czy Japonii. Filmy festiwalowe to zarówno dzieła dokumentalne, krajoznawcze jak również spoty promocyjne oceniane w trzech kategoriach: miasta, regiony, kraje. Przewodniczącym tegorocznego jury będzie Jacek Wan - reżyser, producent, twórca wielu znanych cykli telewizyjnych miedzy innymi nt. kultury japońskiej. Najciekawsze filmy zostaną zaprezentowane w kinie festiwalowym płockiego Ratusza oraz w czasie nocnego pokazu na Starym Rynku w piątek, 15 czerwca.
Nagrodę specjalną festiwalu za całokształt twórczości oraz zasługi dla promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie otrzyma Andrzej Wajda.

PKN ORLEN jako firma związana z Płockiem, a jednocześnie działająca na rynkach międzynarodowych i realizująca misje mecenasa kultury sponsoruje przedsięwzięcia takie jak Festiwal, przyczyniając się zarówno do promocji miasta jak i popularyzacji różnych kultur wśród lokalnej społeczności. Koncern od kilku lat wspiera organizację przedsięwzięć z dziedziny filmu m.in. Festiwal Filmowy w Karlovych Varach czy też produkcję filmu "Warszawa 1945" o Powstaniu Warszawskim dla sieci Discovery Chanel.