05.06.2007

Wyjątkowy koncert symfoniczno-oratoryjny z cyklu „ORLEN Concertante"

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej wraz z Warszawskim Chórem Chłopięcym wykonają nadzwyczajny koncert symfoniczno-oratoryjny pod dyrekcją utalentowanego dyrygenta młodego pokolenia Krzysztofa Urbańskiego. Mecenasem przedsięwzięcia jest PKN ORLEN.

Koncert w wykonaniu dyplomantów stołecznej Akademii Muzycznej odbędzie się 6 czerwca 2007 r. o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Młodzi artyści wraz z Chórem i Orkiestrą wykonają utwory Ludwiga van Beethovena – Egmont op. 84, Koncert na skrzypce i altówkę Maxa Brucha oraz niezwykłą kantatę Carla Orffa - Carmina burana. Słuchacze będą mieli okazję usłyszeć utwory charakteryzujące się rozbudowanym aparatem orkiestrowym, szybkimi zwrotami i rytmami melodycznymi.

Koncert będzie kolejną okazją do zaprezentowania talentu młodego dyplomanta Akademii Muzycznej w Warszawie Krzysztofa Urbańskiego, który interesuje się dyrygenturą od najmłodszych lat. Debiutował jako kompozytor i dyrygent w 1997 r., prowadząc Orkiestrę Kameralną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Pabianicach. W latach 1999-2002 był kierownikiem założonej przez siebie Youth Rock-Symphony Orchestra, z którą współpracował z radiem i telewizją. Obecnie, jako student Akademii Muzycznej w Warszawie, uważany jest za najzdolniejszego wychowanka prof. Antoniego Wita. Prowadzi też warsztaty muzyczne i koncertuje z orkiestrami symfonicznymi z całego kraju.

W maju 2007 roku Urbański zdobył I nagrodę w Konkursie Festiwalu Muzycznego Praska Wiosna w Czechach w kategorii dyrygentura. Wcześniej, w październiku 2006 r. został laureatem II nagrody IV Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku oraz nagrody Akademii Muzycznej w Warszawie filia w Białymstoku dla największej osobowości artystycznej konkursu.

PKN ORLEN włącza się w promowanie młodych artystów i kontynuuje misję mecenasa polskiej kultury. Firma współfinansowała zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, w 2005 roku była sponsorem XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz fundatorem stypendium dla zwycięzcy Konkursu Rafała Blechacza. Firma zakupiła tez pianiście wymarzony fortepian firmy Steinway.

PKN ORLEN jest mecenasem cyklu koncertów „ORLEN Concertante”, które rozpoczął występ Rafała Blechacza w Nakle we wrześniu 2006 r. Koncern wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina współorganizował również koncert w rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” oraz koncert Requiem w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, a w chwili obecnej jest patronem Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich w Warszawie, organizowanych przez Stołeczną Estradę.

Działania prowadzone przez PKN ORLEN na rzecz promocji polskiej muzyki zostały nagrodzone w polskiej edycji konkursu ARTS&BUSINESS AWARDS. Komisja kwalifikacyjna konkursu w 2006 roku przyznała PKN ORLEN nagrodę „Mecenas Kultury”, w kategorii Wydarzenie Roku.