17.04.2007

PKN ORLEN i BENZINA partnerami 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Varach

42. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Varach zbliża się wielkimi krokami - start 29 czerwca. Czeskie uzdrowisko po raz kolejny będzie gościć jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Europie Centralnej. Organizatorzy zapowiadają projekcję kilkuset produkcji z całego świata i obecność największych gwiazd filmu. Tak potężne przedsięwzięcie wymaga wsparcia silnych partnerów. W organizację wydarzenia zaangażowany jest PKN ORLEN oraz spółka BENZINA z należącego do koncernu czeskiego holdingu Unipetrol.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach jest, obok imprez w Cannes, Wenecji i Berlinie, jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów filmowych w Europie. Odbywający się od 1946 roku Festiwal ma najwyższą światową kategorię "A", przyznawaną międzynarodowym imprezom filmowym. Wielu fanów filmu, w szczególności młodych ludzi, co roku odwiedza Karlowe Vary, by uczestniczyć w tym wielkim święcie kinematografii. Podczas trwania festiwalu widzowie mają możliwość obejrzenia najciekawszych i najlepszych produkcji ubiegłego roku. Dodatkowym powodem tak wielkiej jego popularności jest wyjątkowa atmosfera i możliwość spotkania wielkich gwiazd światowego kina. Na czas trwania imprezy Karlowe Vary zamieniają się w bulwar Hollywood.

PKN ORLEN – największy koncern naftowy w Europie Środkowo - Wschodniej – wspiera organizację festiwalu od 2006 roku. Należący do koncernu holding Unipetrol był również partnerem wydarzenia w 2000, 2001, 2005 i 2006 roku. W tym roku holding będzie reprezentowała spółka Benzina, która posiada największą sieć stacji benzynowych w Czechach.

Po wejściu na rynek czeski PKN ORLEN zdecydował się na sponsorowanie wydarzeń kulturalnych nie tylko w Polsce, ale i w Czechach. Chęć wspierania kultury europejskiej wynika z faktu, że takie zaangażowanie jest odzwierciedleniem najważniejszych wartości wynikających z misji i strategii firmy - działań na rzecz rozwoju lokalnych społeczności i ich otoczenia. Realizując ideę mecenatu kultury, PKN ORLEN zaangażował się w szereg przedsięwzięć kulturalnych. Jednym z takich wydarzeń była na przykład wystawa Karol IV – Cesarz z Bożej Łaski. Kultura i sztuka w okresie władzy ostatnich Luksemburczyków 1347 – 1437” na Zamku Praskim, uznana za najważniejsze wydarzenie kulturalne 2006 roku. W 2004 roku firma sponsorowała także Festiwal filmów czechosłowackich z lat 60-tych i 70-tych.

W Polsce przez ostatnie lata PKN ORLEN jest partnerem Muzeum Narodowego w Warszawie. Firma zaangażowała się również w renowację Starego Miasta w Gdańsku oraz odnowienie średniowiecznych rękopisów z Muzeum Diecezjalnego w Płocku. PKN ORLEN współfinansował zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. W lutym 2005 rękopis został przekazany w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Firma była także sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2005 roku oraz Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który zakończył się właśnie w Warszawie. Koncern związany jest także z Rafałem Blechaczem - najlepszym polskim młodym pianistą. PKN ORLEN przyznał mu stypendium, sfinansował zakup fortepianu Steinway oraz objął mecenat nad dalszym rozwojem artysty.

Przykładając ogromną wagę do rozwoju czeskiej kultury i nauki Unipetrol jest sponsorem Teatru Narodowego oraz partnerem głównym Instytutu Chemii w Pradze. Firma stara się umacniać współpracę ze środowiskami akademickimi i angażuje się w różnego rodzaju przedsięwzięcia propagujące naukę: sponsoruje Nagrodę „Česka

hlava” oraz współorganizuje odpowiednik polskiego Pikniku Naukowego – „Věda v ulicich”.

Spółka Benzina z Grupy Unipetrol wspiera czeską kinematografię prowadząc od maja 2006 r. akcję promocyjną na stacjach benzynowych, dzięki której kierowcy mogą otrzymać DVD z jednym spośród ponad 60 kultowych czeskich filmów. Nowa edycja tej akcji rozpocznie się na miesiąc przed rozpoczęciem Festiwalu w Karlovych Varach. Oferta filmowa zostanie powiększona o kolekcję najsłynniejszych czeskich bajek.