08.11.2007

100 akcji w Konkursie Inicjatyw BEZPIECZNE DROGI

Już 100 akcji zgłoszono do Konkursu Inicjatyw organizowanego w ramach programu "ORLEN. Bezpieczne drogi". Każda z nich realnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Na najlepsze inicjatywy czekają Złote Tarcze Bezpieczeństwa oraz nagrody finansowe, których pula wynosi 500 tys. zł.

Setną inicjatywą przyjętą do Konkursu jest kampania "Kieruj bez procentów", organizowana przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu PZOZ. Jak pokazują policyjne statystyki, drugą najczęstszą przyczyną wypadków, zaraz po nadmiernej prędkości, są pijani kierowcy. Celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, poprzez zmniejszenie liczby osób, które prowadzą samochód po spożyciu alkoholu. Organizatorzy programu chcą dotrzeć nie tylko do kierowców, ale także do pasażerów. Swoją akcją kierują również do uczniów szkół średnich, dla których organizują profesjonalnie przygotowane szkolenia "Trzeźwa jazda". Zajęcia prowadzone są przez psychologów i funkcjonariuszy policji.

Centrum Profilaktyki Uzależnień we współpracy z Komenda Policji, Strażą Miejską i Pomorską Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego już od kilku lat przygotowuje akcje edukacyjno-informacyjne skierowane do wszystkich mieszkańców Gdańska. Do tej pory zorganizowano wiele udanych, bezalkoholowych imprez masowych, podczas których promowano ideę trzeźwości za kierownicą m.in. piknik "Kieruj bez procentów", otwarcie sezonu motocyklowego, festyn "Bezpieczna droga" oraz rajd samochodów zabytkowych.

Centrum, w profesjonalny sposób, zajęło się bardzo poważnym i trudnym problemem, jakim jest wpływ środków psychoaktywnych na sprawność prowadzenia pojazdów. Zaburzenia percepcji spowodowane przez te środki przyczyniają się do zwiększenia liczby wypadków. Zwłaszcza, że środki te są coraz bardziej popularne wśród młodzieży.

Zgłoszenia do Konkursu Inicjatyw można przesyłać do końca grudnia. Każdy organizator, którego inicjatywa zostanie przyjęta do Konkursu, otrzyma specjalny pakiet powitalny, złożony z przydatnych materiałów promocyjnych i elementów podnoszących bezpieczeństwo. Wszystkie akcje umieszczone są w bazie inicjatyw, która dostępna jest na stronie internetowej www.orlenbezpiecznedrogi.pl. Na stronie można także obejrzeć dziewięć etiud filmowych z udziałem Krzysztofa Hołowczyca "Eksperyment Życie", przeczytać porady na temat bezpiecznej jazdy oraz rozwiązać test bezpiecznego kierowcy.