14.11.2007

PKN ORLEN prezentuje - wileński recital Rafała Blechacza

14 listopada, na zaproszenie PKN ORLEN, w Filharmonii Narodowej w Wilnie wystąpi Rafał Blechacz - zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Koncert wirtuoza uświetni obchody polskiego Święta Niepodległości.

W programie recitalu Rafała Blechacza znalazły się 24 Preludia op. 28, 3 Mazurki op. 50 (G-dur, As-dur, Cis-moll) oraz Sonata h-moll op. 58 No 3 autorstwa najwybitniejszego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Rafał Blechacz jest jeszcze bardzo młodym artystą, jednak zdążył już zjednać sobie szerokie grono sympatyków. Utwory Chopina w jego wykonaniu charakteryzują się subtelnością oraz wspaniałym zrozumieniem romantycznej duszy kompozytora.

W 2005 roku PKN ORLEN zaangażował się w sponsorowanie XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz ufundował nagrodę pozaregulaminową - stypendium naukowe w wysokości 25 000 EURO dla polskiego pianisty, który zajmie najwyższe miejsce w konkursie. Tym artystą okazał się później Rafał Blechacz, bezapelacyjny laureat pierwszej nagrody. Od tego momentu PKN ORLEN rozpoczął szerszą współpracę z wirtuozem otaczając opieką rozwój jego kariery oraz finansując zakup wymarzonego przez artystę fortepianu marki Steinway .

Obecnie Rafał Blechacz koncertuje na całym świecie, a jego występy ściągają rzesze miłośników muzyki klasycznej. W maju 2006 roku podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt płytowy ze słynnym Deutsche Gramofon. Tym samym stał się drugim, po Krystianie Zimmermanie, polskim artystą, który związał się z tą wytwórnią. Wydana na początku października płyta z preludiami Fryderyka Chopina zyskała w Polsce status „złotej” – po jednym dniu sprzedaży i „platynowej” zaledwie po dwóch tygodniach sprzedaży.

Koncert Rafała Blechacza w Wilnie jest bardzo istotny dla PKN ORLEN ze względu na realizowaną politykę mecenatu kulturalnego. Jest ona głęboko wpisana w strategię koncernu, co jest wynikiem świadomości firmy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.