02.05.2007

Zakończył się 1 etap rajdu Sardynii

Jacek Czachor zajął 9 miejsce z czasem 1h57m.36s. Marek Dąbrowski zajął 11 miejsce z czasem 1h58m.47s. W klasyfikacji generalnej zawodnicy ORLEN Team-u zajmują odpowiednio 9 i 11 miejsca. Zwycięzcą 1 etapu został Chilijczyk Francisco Lopez z czasem 1h41m.38s.

Dzisiejszy etap rajdu z Olbia do Gavoi miał długość 316 km. Zawodnicy musieli zmagać się z licznymi uskokami terenu oraz przejazdami przez wodę. Wyznaczona trasa była bardzo kręta i kamienista, co przysparzało dodatkowych problemów uczestnikom.

JACEK CZACHOR: 
Dzisiejszy etap tak jak cały rajd to po prostu trudny wyścig enduro. Skały, kręte trasy oraz ciągłe przejazdy przez wodę naprawdę wdają nam się we znaki. Problem w tym, że musieliśmy wystartować z Markiem na zwykłych – seryjnych motocyklach KTM. Podczas innych eliminacji do Mistrzostw Świata ścigamy się na specjalnie przygotowanych, fabrycznych motorach Dakarowych, w których każda część, każdy element jest dopracowany i odpowiednio przygotowany. Specyfika rajdu Sardynii wymaga od nas startu na motocyklach enduro, których fabryka KTM nam nie przygotowuje. Stąd na przykład biorą się moje kłopoty z przednim zawieszeniem. Jest ono naprawdę kiepskie i muszę jechać zachowawczo by nie doznać upadku lub kontuzji. Mam nadzieję, że nasi mechanicy spróbują coś zaradzić, chociaż wiem że zbyt wiele nie da się zrobić.

MAREK DĄBROWSKI: 
Trasa przejazdu dzisiejszego odcinka to zupełnie coś innego niż Afrykańska pustynia. Najwięcej problemów przysparzają przejazdy przez wodę. Podczas jednego z nich, na 28 km dojazdówki oba nasze motocykle zassały wodę i zgasły. W tym samym miejscu zatrzymało się jeszcze przynajmniej 5 zawodników. Mniej więcej na 15 km odcinka specjalnego przed punktem kontrolnym Assistance popełniłem błąd nawigacyjny i pomyliłem drogę, jadąc za Portugalczykiem Helderem Rodriguesem. Pomyłka kosztowała mnie ok. 4 minut. Z pewnością nie pomaga nam też ciągle padający deszcz, który ma się utrzymać do końca zawodów.

Przed zawodnikami kolejny etap rajdu z Gavoi do Oristano. Etap będzie miał długość 308 km, w tym z 108 km odcinkiem specjalnym.