28.09.2007

ORLEN Team startuje w Egipcie

Rajd Faraonów w Egipcie, czyli V eliminacja Mistrzostw Świata Cross Country, rozpocznie się już 30 września. Na dystansie 2500 km i 7 odcinkach specjalnych będziemy mogli obserwować zmagania zawodników ORLEN Team Krzysztofa Hołowczyca z Jean Marc Fortinem w Nissanie Navara oraz motocyklistów Jacka Czachora i debiutanta - Jakuba Przygońskiego.

Na liście startowej zawodów widnieją nazwiska 26 załóg samochodowych i aż 106 motocyklistów. Swój udział w rajdzie potwierdzili m.in.: główny pretendent do tytułu Mistrza Świata w klasie Open, motocykliści - Hiszpan Marc Coma, Norweg Pal Andres Ullevalseter, Chilijczyk Fernando Lopez – główny rywal Czachora do tytułu Mistrzowskiego w klasie do 450 cm3, dwóch najlepszych włoskich motocyklistów terenowych Mateo Graziani oraz Oscar Polli, a także drugi po Marcu Coma reprezentant fabrycznego teamu Repsol Jordi Viladoms i znany z pustynnych zmagań rajdu Dakar Hiszpan Jose Manuel Pellicer.

Dla Krzysztofa Hołowczyca i Jean Marc Fortina będzie to pierwszy pustynny rajd w tym sezonie i zarazem doskonały trening przed styczniowym Dakarem. Organizator uznał polską załogę ORLEN Team za jednych z faworytów i przypisał im 202 numer startowy. Przed nimi wystartuje tylko jedna załoga Nissana z Christianem Lavieille i Francoisem Borsotto.

Dla kapitana zespołu ORLEN Team Jacka Czachora rajd Egiptu to jedne z najważniejszych zawodów w karierze. Po czterech eliminacjach MŚ, prowadzi on w klasyfikacji generalnej klasy do 450 cm3, co oznacza, że ukończenie Rajdu Faraonów w pierwszej trójce zagwarantuje mu tytuł Mistrza Świata. Niewątpliwie byłby to historyczny wyczyn, nie tylko dla Jacka Czachora, ale i dla całego polskiego sportu motorowego.

Jakub Przygoński to nowy, trzeci motocyklista ORLEN Team, który wystartuje także w najbliższej edycji rajdu Lizbona – Dakar 2008. Pomimo młodego wieku (Jakub ma dopiero 23 lata) jest bardzo utytułowanym zawodnikiem Enduro i Motocross w Polsce. Na swoim koncie ma kilka tytułów Mistrza oraz Vice-Mistrza Polski w rajdach motocyklowych, a także złoty medal Mistrzostw Świata ISDE w 2004 roku. Podczas rajdu Egiptu wystąpi u boku Jacka Czachora przede wszystkim w celach treningowych. Głównym zadaniem Przygońskiego jest oswojenie się z trudami pustynnych przepraw oraz opanowanie skomplikowanej nawigacji.

Na starcie rajdu nie zobaczymy tym razem drugiego motocyklisty ORLEN Team Marka Dąbrowskiego, który po kontuzji w Chile, będzie przechodził krótką rehabilitację w kraju.

Kalendarium zawodów:

  • 29.09 Odbiór techniczny pojazdów
  • 30.09 1 odcinek Kair – Baharija 316 km
  • 01.10 2 odcinek Baharija – Sitra 374 km
  • 02.10 3 odcinek Sitra – Siwa 388 km
  • 03.10 4 odcinek Siwa – Siwa 347 km
  • 04.10 5 odcinek Siwa – Sitra 365 km
  • 05-10 6 odcinek Sitra – Baharija 369 km
  • 06.10 7 odcinek Baharija – Kair 332 km
  • 07.10 Ceremonia wręczenia nagród
  • 09.10 Powrót ORLEN Team do kraju (Krzysztof Hołowczyc wraca 8 października)

Więcej informacji oraz zdjęcia na www.orlenteam.pl