03.09.2007

Rajd ORLEN, VIII runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski

W dniach 21-23 września odbędzie się ostatnia w 2007 roku eliminacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, która zdecyduje o tytule mistrzowskim. Po raz pierwszy zagości ona w Płocku i okolicach. Sponsorem Tytularnym rajdu jest PKN ORLEN, a Sponsorem Generalnym Urząd Miasta Płocka. Organizatorami imprezy są: Automobilklub Polski i Automobilklub Ziemi Płockiej.

Organizatorzy Rajdu ORLEN spodziewają się na starcie czołówki zawodników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski z Bryanem Bouffier’em na czele. Niewątpliwą atrakcją będzie start Krzysztofa Hołowczyca, występującego w polskich rajdach tylko okazjonalnie.

Przeniesienie imprezy w okolice Płocka spowodowało, że organizatorzy stanęli przed bardzo trudnym zadaniem budowy rajdu od początku. Przez siedem miesięcy, grupa specjalistów, na czele z Markiem Pawłowskim, przejechała około 40 000 kilometrów, aby wyznaczyć 500 km trasy biegnącej w promieniu 50 km od Płocka. Dobrane odcinki specjalne będą bardzo widowiskowe, szczególnie dla kibiców, a prolog usytuowany w centrum Płocka, dodatkowo urozmaici rywalizację najlepszych polskich i zagranicznych kierowców.

Tomasz Bartoś – dyrektor Rajdu - Rajd ORLEN będzie eliminacją w pełni szutrową – i to chyba jedyna analogia do byłego rajdu Warszawskiego. Zupełnie nowe tereny, dużo ciekawsze niż te w okolicach Ciechanowa. Przez dwa dni zawodnicy będą zmagali się z wyboistymi, bardzo krętymi odcinkami specjalnymi. Kręte nie znaczy jednak wolniejsze. Okolice Płocka i Sierpca, gdzie biegną OS’y, to teren pagórkowaty, dużo hopek i szybkich zakrętów. Na warszawskim były proste i ciasne nawroty, tutaj będzie dużo partii, gdzie zawodnicy będą trzymać cały czas gaz w podłodze. Non stop szczytami, łukami i bardzo szybko. Takie odcinki wymagają techniki jeśli chce się na nich zrobić dobry czas.

Niewątpliwą nowością jest nowatorski sposób podejścia do zabezpieczenia imprezy. Trasa Rajdu ORLEN została wyznaczona w taki sposób aby zmaksymalizować bezpieczeństwo zarówno widzów, jak i zawodników, ale także by nie ucierpiała na tym widowiskowość imprezy. Wszystkie miejsca zostaną oznaczone dwoma kolorami taśmy asekuracyjnej – czerwonym te najbardziej niebezpieczne np. ,,koperty”, na których istnieje prawdopodobieństwo wypadnięcia samochodu z trasy, a zielonym lokalizacje najbezpieczniejsze. Specjalne oznakowanie pojawi się w miejscach, gdzie będzie można zobaczyć najbardziej widowiskowe zmagania kierowców. Wszystkie informacje na temat trasy, najciekawszych i bezpiecznych stref oraz lokalizacji dojazdów i miejsc parkingowych znajdą się w oficjalnym programie Rajdu.

W trosce o bezpieczeństwo podczas Rajdu ORLEN, sponsorzy i organizatorzy imprezy przeprowadzą kampanię informacyjną skierowaną do kibiców. W akcję włączyli się znani i utytułowani kierowcy: Krzysztof Hołowczyc i Tomasz Kuchar. 5 i 6 września Krzysztof Hołowczyc spotka się w Płocku z uczniami gimnazjów i liceów oraz mieszkańcami, aby opowiedzieć o swojej karierze, doświadczeniach oraz o bezwzględnych zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują na trasie Rajdu. W terminie 17 i 18 września podobne spotkania z mieszkańcami Płocka odbędzie Tomasz Kuchar.

Więcej informacji na temat imprezy, terminarza oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Rajdu ORLEN www.rajdorlen.pl.