23.12.2008

Nowy obraz w Galerii Malarstwa Polskiego

Dzięki współpracy PKN ORLEN i Muzeum Narodowego w Warszawie do zbiorów Galerii Malarstwa Polskiego dołączył nowy obraz. Podczas aukcji w DA Dessa Unicum, ze środków przekazanych przez Koncern w ramach programu „Przywracamy blask arcydziełom malarstwa polskiego” Muzeum zakupiło martwą naturę autorstwa Henryki Beyer.

"Kwiaty w wazonie" z 1823 roku to dekoracyjna martwa natura z misternie ułożonym bukietem różnobarwnych kwiatów. Autorka obrazu stworzyła w Warszawie szkołę malarstwa dla kobiet. Dzieło jest przykładem specyficznego gatunku malarskiego, który przeżywał rozkwit w pierwszej połowie XIX wieku głównie pod pędzlem malarek-amatorek. Tematykę tę wyparło potem na długo malarstwo historyczne i efektowne przedstawienia z motywami kwiatów lub pięknych przedmiotów powróciło dopiero w malarstwie impresjonistów i symbolistów.

Program „Przywracamy blask dziełom malarstwa polskiego” został stworzony w ramach Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki współpracy z PKN ORLEN, w ostatnim czasie, zbiory Galerii wzbogaciły się o pejzaż Jana Stanisławskiego „Wisła pod Tyńcem” i „Portret mężczyzny” Piotra Michałowskiego. Pracownicy Muzeum Narodowego stale obserwują również rynek antykwaryczno kolekcjonerski pod kątem wyszukiwania cennych obrazów do uzupełnienia Galerii Malarstwa Polskiego MNW.

Projekt ma na celu wzbogacanie kolekcji nowymi eksponatami, ale przede wszystkim koncentruje się na ochronie zgromadzonych w Galerii dzieł, należących do kanonu sztuki polskiej. W czasie niemal rocznej współpracy zakupiono szyby Tru Vue Museum Glass, które doskonale chronią eksponowane rysunki, pastele i grafiki przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Do końca września 2008 roku nowe szyby dostały już 123 obiekty z galeryjnych zbiorów.

PKN ORLEN aktywnie wspiera działania dotyczące ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Koncern od ponad czterech lat współpracuje z Muzeum Narodowym. Dotychczas przekazał środki finansowe na inwestycje związane z modernizacją zabezpieczeń technicznych Muzeum. Z tych funduszy zostały unowocześnione zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe, system monitoringu TV i kontroli dostępu do sal wystawienniczych.