03.07.2008

PKN ORLEN zakupi dla płockiego Szpitala Wojewódzkiego na Winiarach wyposażenie niezbędne do leczenia poparzeń

W dniu 1 lipca, w godzinach popołudniowych na remontowanej instalacji Olefin II doszło do wycieku pozostałości mieszaniny węglowodorów, która z nieznanych jeszcze przyczyn uległa zapłonowi wskutek czego dwóch pracowników firmy Petro Remont wykonujących tam prace zostało ciężko poparzonych. Poszkodowani zostali przewiezieni do Szpitala Wojewódzkiego w Płocku.

W związku z brakiem niezbędnego w takich sytuacjach specjalnego łóżka z respiratorem - jeden z pacjentów został przetransportowany do warszawskiego Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów, a drugi do szpitala w Nowej Soli.

Przyczyny i okoliczności wypadku bada obecnie specjalna komisja powołana przez PKN ORLEN.

Zarząd PKN ORLEN wyrażając głębokie ubolewanie i współczucie dla rodzin zaoferował pracodawcy poszkodowanych wsparcie poprzez udzielenie rodzinom wszelkiej pomocy.

Dzisiaj według wstępnych relacji z miejsca zdarzenia, członkowie ekipy remontowej Petro Remont, z nieznanych przyczyn i bez zgody służb nadzorujących inwestycję przystąpili do prac na jednym z węzłów instalacji Olefiny II, wyłączonym z zakresu remontu. W efekcie doszło do poparzenia pracowników firmy Petro Remont na skutek samozapłonu zgromadzonych tam węglowodorów. Obydwaj poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala. Wstępne oceny świadków zdarzenia wskazują, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Obecnie wszystkie prace na terenie remontowanej instalacji zostały wstrzymane , a wszystkie ekipy podwykonawców zewnętrznych wycofane z terenu zakładu. Trwa wyjaśnianie okoliczności.

Władze Koncernu, w trosce o zabezpieczenie na przyszłość efektywnej pomocy lekarskiej na okoliczność podobnych wydarzeń, zakupi dla płockiego szpitala wyposażenie, zapewniające udzielanie pełnego zakresu pomocy w leczeniu różnego typu poparzeń powypadkowych. Szczegóły decyzji zostaną ustalone po konsultacjach z władzami szpitala.