27.02.2008

Ponad pół miliona złotych na poprawę bezpieczeństwa!

Zakończyła się druga edycja Programu "ORLEN. Bezpieczne drogi". Podczas Gali Bezpieczeństwa, która odbyła się 27 lutego w Zamku Królewskim w Warszawie, podsumowano dotychczasowe działania oraz wręczono nagrody w Konkursie Inicjatyw. Do 16 organizatorów najlepszych akcji na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego trafiły Złote Tarcze Bezpieczeństwa oraz nagrody finansowe o łącznej wartości 525 tys. zł. Gościem specjalnym uroczystości był Ari Vatanen, Europoseł i słynny kierowca rajdowy.

Druga edycja Konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło prawie 300 zgłoszeń z całej Polski. Kapituła Konkursu wyłoniła spośród nich te najlepsze i to do nich, podczas Gali Bezpieczeństwa, powędrowały Złote Tarcze Bezpieczeństwa oraz nagrody finansowe. Wybór najlepszych akcji nie był łatwy, gdyż większość z 291 zgłoszonych działań realizowanych jest na wysokim poziomie i realnie przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa na naszych drogach. W myśl regulaminu Konkursu, nagrody finansowe mają być przeznaczone na rozwijanie społecznie ważnych działań w tym zakresie.

Nagrody główne zostały przyznane w trzech kategoriach:

 • Inicjatywa Ogólnopolska
  - miejsce (70.000 PLN): akcja "Trzeźwym okiem na nietrzeźwych kierowców", organizowana przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych z Poznania.
  - miejsce (50.000 PLN): akcja "I.C.E. - pomóż sobie i innym", organizowana przez Akademię Bezpiecznej Jazdy Lanette z Gliwic.
  - miejsce (30.000 PLN): akcja "Prowadzisz nie korzystaj z telefonu komórkowego", organizowana przez Fundację Marketingu Społecznego oraz Grupę "Perswazja
    w praktyce" przy Instytucie Psychologii UJ.

 • Inicjatywa Regionalna
  - miejsce (50.000 PLN): akcja "Kieruj bez procentów", organizowana przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu PZOZ.
  - miejsce (30.000 PLN): akcja "Bezpieczne Drogi", organizowana przez Fundację Proventus z Chorzowa.
  - miejsce (20.000 PLN): akcja "Ekologicznie i Bezpiecznie", organizowana przez Wałbrzyską Akademię Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego.

 • Inicjatywa Lokalna
  - 1. miejsce (50.000 PLN): akcja "Z rodzicami szybciej nauczymy się ratować życie", organizowana przez Zespół Szkół w Męcince (woj. dolnośląskie).
  - miejsce (30.000 PLN): akcja "Moje miasto Otwock to bezpieczne drogi 2007/2008", organizowana przez Przedszkole nr 6 w Otwocku.
  - miejsce (20.000 PLN): akcja "Lew Honorek pomaga dzieciom bezpiecznie dotrzeć do szkoły", organizowana przez Straż Miejską w Płocku.

Kapituła Konkursu przyznała również siedem nagród specjalnych w następujących kategoriach:

 • "Niechroniony" uczestnik ruchu drogowego - nagrodę otrzymała Fundacja Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Kierowcy-Dzieciom z Poznania za akcję "Na zielonym dajesz przykład dzieciom"
 • Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - nagrodę otrzymała Fundacja dla Śląska z Katowic za akcję "Czuję się bezpiecznie"
 • Szkoła - nagrodę otrzymała Szkoła nr 4 w Elblągu za akcję "Żyj, ucz się i baw bezpiecznie"
 • Działania automobilklubu - nagrodę otrzymał Automobilklub Wielkopolski za akcję "Pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych"
 • Ratownictwo/Pierwsza pomoc - nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy oddział warmińsko-mazurski za akcję "Pierwsza Pomoc w stanach zagrożenia życia"
 • Niepełnosprawni uczestnicy ruchu drogowego - nagrodę otrzymali Koło Ekologiczne LOP przy SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Sławna (woj. zachodnio-pomorskie) za akcję "Niesłyszący - bezpieczny użytkownik ruchu drogowego oraz Fundacja Wróć za akcję Miasteczko Ruchu Drogowego "Jantar".

Laureaci nagród specjalnych otrzymali czeki o wartości 25.000 zł każdy.

Gościem specjalnym Gali Bezpieczeństwa był Ari Vatanen, mistrz świata w rajdach samochodowych (1981) oraz czterokrotny zwycięzca Rajdu Dakar, a od 1999 roku Europoseł czynnie zaangażowany w działalność na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Fin przyjechał do Polski na zaproszenie Krzysztofa Hołowczyca, specjalnie by uczestniczyć w uroczystości. Vatanen wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz wręczył jedną z nagród specjalnych w Konkursie Inicjatyw w kategorii Ratownictwo/Pierwsza Pomoc.

Organizatorami Programu "ORLEN. Bezpieczne drogi" są PKN ORLEN oraz Fundacja "Kierowca Bezpieczny". Program składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to ogólnopolski konkurs na najciekawsze i najskuteczniejsze inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Konkurs Inicjatyw BEZPIECZNE DROGI jest adresowany zarówno do organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji, automobilklubów), jak i do szkół, uczelni, firm, jednostek samorządowych i osób fizycznych, a więc potencjalnie do wszystkich, którzy mogą społecznie działać na rzecz bezpieczeństwa drogowego. Ideą organizatorów jest inspirowanie, pomoc w realizacji i nagradzanie najciekawszych inicjatyw służących realnej poprawie bezpieczeństwa na naszych drogach.

Drugim, ważnym elementem Programu jest część edukacyjna, zrealizowana w formie cyklu telewizyjnego wyemitowanego na antenie TVP 2 w 2007 roku. Materiały pod wspólnym tytułem "Eksperyment Życie" , które w atrakcyjny dla widza sposób przedstawiały zagrożenia wynikające z niezachowania zasad bezpiecznej jazdy, zrealizowano z udziałem Krzysztofa Hołowczyca.
Od 2006 roku zrealizowano już 11 takich dwuminutowych etiud filmowych, które obejrzało ponad 75 milionów widzów. Wszystkie filmy dostępne są na stronie programu www.orlenbezpiecznedrogi.pl.

II edycja Programu "ORLEN. Bezpieczne drogi" była promowana także przez tygodnik "Motor", TVP2, Cityboard Media, portal WP.PL, gazetę Echo Miasta i Radio WAWA.

Więcej informacji:
Fundacja "Kierowca Bezpieczny"
Tel. (22) 869 01 46
info@orlenbezpiecznedrogi.pl
www.orlenbezpiecznedrogi.pl

Materiały prasowe: