06.03.2008

TANKOWCE Z AZERSKĄ ROPĄ DLA ORLENU JUŻ W PORCIE

Dwa tankowce transportujące nowy gatunek ropy – Azeri dla Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku wpłynęły już do Portu Północnego w Gdańsku.

Tankowce przywiozły ponad 200 tysięcy ton ropy, która obecnie jest przeładowywana do zbiorników magazynowych PERN-u, skąd surowiec zostanie przetłoczony rurociągiem do Płocka. Pierwsza partia Azeri trafi na produkcję już jutro.

Dzięki wprowadzeniu nowego gatunku surowca, o specyfice typowo „napędowej”, pozwalającej uzyskiwać większe ilości frakcji olejowych, Koncern zrównoważy spadek produkcji diesla, związany z rozpoczętym w poniedziałek planowym postojem remontowym instalacji Hydroodsiarczania Olejów Napędowych VI.

Kolejna dostawa ropy niskosiarkowej, tym razem z Morza Północnego, w ilości ok. 110 tys. ton, planowana jest pod koniec bieżącego miesiąca. Będzie to ropa naftowa typu Gulfaks.

Zastosowanie nowych, alternatywnych gatunków surowca stało się możliwe dzięki wykonaniu unikalnych w skali kraju analiz możliwości przerobu różnych gatunków rop w płockiej Rafinerii, pod względem technologii i efektów ekonomicznych,.

Biuro Prasowe
PKN ORLEN