15.09.2008

PKN ORLEN i PZU SA mecenasami światowej premiery filmu „Świadectwo”

Na czym polegał fenomen Jana Pawła II? Co będąc papieżem uczynił dla świata i Polski? Odpowiedzi na te pytania można szukać w filmowej opowieści ks. Kardynała Stanisława Dziwisza pod tytułem „Świadectwo”, której światowa premiera odbędzie się 16 października br. w Watykanie. PKN ORLEN oraz PZU SA są mecenasami tego wydarzenia.

Film „Świadectwo” powstał na motywach książki, której autorem jest ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – wieloletni sekretarz, przyjaciel papieża, a przede wszystkim świadek najważniejszych wydarzeń pontyfikatu. Jednak scenariusz wykracza poza treść pierwowzoru ukazując wiele prywatnych momentów z życia Jana Pawła II. Autorzy dokumentu sięgają dalej i opierają się na innych źródłach biograficznych, dlatego film ukazuje nieznane dotąd powszechnie chwile z życia papieża.

„Największa polska firma dla Wielkiego Polaka – taka była główna przesłanka naszego zaangażowania w przedsięwzięcie jakim jest zarówno premiera filmu „Świadectwo” w Watykanie, jak i promocja dzieła w Polsce służąca umożliwieniu jak najszerszej popularyzacji wiedzy o życiu Papieża, poprzez ekrany krajowych kin. Kształtując nasz mecenat staramy skupiać się na przedsięwzięciach najbardziej istotnych dla polskiej kultury i sztuki. Stąd nasze stałe wsparcie dla rozwoju kariery Rafała Blechacza, laureata ostatniego Konkursu Chopinowskiego, wszelkich projektów związanych z popularyzacją muzyki naszego największego kompozytora, wieloletni mecenat Muzeum Narodowego czy współpraca z Filharmonią Narodową” – powiedział Wojciech Heydel, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

„Świadectwo” jest swoistym pokazem jeszcze niepublikowanych zdjęć, starannych inscenizacji odtwarzających fakty z życia Karola Wojtyły oraz interesujących rozmów z ks. Kardynałem Dziwiszem. Scenerię filmu stanowią często rzeczywiste wydarzenia. Obrazy z dzieciństwa Karola Wojtyły filmowano w tych samych wnętrzach, w których dorastał papież. Wykorzystano również te same rekwizyty, z którymi Jan Paweł II na co dzień obcował.

„Dla Grupy PZU to zaszczyt być mecenasem filmu o jednym z największych Polaków i światowej premiery tego dzieła. Nasz udział w tym przedsięwzięciu wynika z faktu, że zawsze chcemy być blisko spraw istotnych dla wszystkich Polaków oraz naszych klientów. Uniwersalne wartości głoszone przez Papieża Polaka takie jak pokój, pomoc potrzebującym, a także uczciwość są ciągle aktualne i bardzo nam bliskie. Wierzę, że dzięki „Świadectwu” jeszcze więcej osób w Polsce i na świecie będzie kierować się tymi wartościami zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Mecenat nad światową premierą filmu „Świadectwo” oraz jego promocją dokładnie wpisuje się w nasze zaangażowanie w istotne przedsięwzięcia związane z kulturą i sztuką. PZU jest Strategicznym Mecenasem Roku 2008 Filharmonii Narodowej, Złotym Sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Vratislavia Cantans. Od lat pozostajemy Mecenasem Zamku Królewskiego w Warszawie. W tym roku byliśmy także patronem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena” – powiedział Andrzej Klesyk, Prezes Zarządu PZU SA.

Producentem „Świadectwa” jest oficyna TBA Group. Do współpracy zaproszono watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana, Agorę SA, NewCast/ZenithOptimedia Group oraz Network Production. Reżyserem filmu jest Paweł Pitera, a muzykę napisali Vangelis i Robert Janson. Postać narratora zagrał aktor Michael York (m.in. „Kabaret”, „Jezus z Nazaretu”). Jedyna światowa premiera „Świadectwa” odbędzie się 16 października 2008 roku w Watykanie pod patronatem Ojca Świętego Benedykta XVI.

Kontakt dla mediów:

Dawid Piekarz
Rzecznik Prasowy PKN ORLEN
+48 (22) 695 34 57
Dawid.Piekarz@orlen.pl

Michał Witkowski
Rzecznik Prasowy PZU SA
+48 (22) 582 58 07
rzecznik@pzu.pl