03.11.2009

Produkowany przez Rafinerię Trzebinia BIOESTER nagrodzony w konkursie Panteon Polskiej Ekologii 2009

Konkurs Panteon Polskiej Ekologii organizowany jest przez biuro Geoland (od 1991 roku partnera dla Presspubliki, wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”). Nagroda ta jest uhonorowaniem działań Rafinerii Trzebinia na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego w Polsce.

Zgodnie z ideą konkursu, Panteonem Polskiej Ekologii mogą zostać produkty/projekty wdrożone a służące ochronie środowiska, w szczególności zaś nowatorskie i wysoce efektywne ekologicznie oraz ekonomicznie rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne; długoterminowe działania skierowane na poprawę ochrony środowiska.

BIOESTER pochodzący z Rafinerii Trzebinia SA to pełnowartościowe paliwo roślinne wytwarzane z oleju rzepakowego, odpowiadające parametrom norm europejskich i krajowych. BIOESTER może być użyty jako czyste paliwo lub w mieszance z tradycyjnym paliwem ropopochodnym do zasilania silników Diesla. Paliwo jest produkowane z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych, biodegradowalne i nietoksyczne. Redukuje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, w porównaniu do spalania konwencjonalnych paliw.

BIOESTRY czyli estry metylowe wyższych kwasów tłuszczowych stanowiące samoistne paliwo, zgodnie z obowiązującym prawem, mogą być w Polsce stosowane w pojazdach, ciągnikach rolniczych, a także w maszynach nie poruszających się po drogach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym. Właściwości powstającego ze źródeł odnawialnych BIOESTRU są porównywalne z właściwościami konwencjonalnego oleju napędowego. Wybrane parametry przewyższają parametry oleju napędowego.

Wśród zalet BIOESTRU wymieniane jest najczęściej wytwarzanie paliwa w oparciu o odnawialne surowce, brak aromatów i niewielkie ilości siarki, co wpływa na niższą emisję cząstek stałych oraz biodegradowalność. Wręczenie nagród odbędzie się 25 listopada podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO w Poznaniu.