09.03.2020

PKN ORLEN Giełdową Spółką Roku w kategorii Relacji Inwestorskich

PKN ORLEN odebrał dwie nagrody w rankingu Giełdowa Spółka Roku organizowanym przez Pulsu Biznesu i Ośrodek Badawczy Pentor. Koncern został doceniony za najlepsze Relacje Inwestorskie i zajął czwarte miejsce w ogólnej klasyfikacji spółek rozwijających się najszybciej.

Wczoraj w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się Gala Giełdowa Spółka Roku 2009, podczas której wręczono wyróżnienia najszybciej rozwijającym się spółkom giełdowym. Najwyższe oceny od ankietowanych analityków, maklerów i doradców finansowych w kategorii Relacje Inwestorskie, otrzymał PKN ORLEN.

 - Choroba braku zaufania, która w ostatnich dwóch latach boleśnie dotknęła globalną gospodarkę sprawiła, że szczególnie cennym aktywem stały się dla inwestorów spółki  transparentne i odpowiedzialne. Teraz, po okresie wycofania z rynku giełdowego, inwestorzy stopniowo powracają i wybierają przede wszystkim akcje tych firm, które komunikują się z rynkiem w sposób przejrzysty. Tym cenniejsza jest dla nas nagroda, jaką dziś otrzymaliśmy - podkreśla Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W klasyfikacji ogólnej rankingu, oceniającym dynamikę rozwoju spółek giełdowych, PKN ORLEN zajął czwarte miejsce, przeskakując 66 pozycji w stosunku do ocen za 2008 rok. Tak wysokie wyróżnienie ma tym większy wymiar, że zostało przyznane za działania Spółki podjęte w okresie niezwykle trudnym ze względu na warunki makroekonomiczne.

 - W zeszłym roku działaliśmy w najtrudniejszym otoczeniu od ponad 10 lat. Tym ważniejsze było jasne komunikowanie stojących przed spółką wyzwań i systematyczne realizowanie składanych obietnic. Cieszy nas, że w wielu aspektach udało nam się nawet przekroczyć oczekiwania rynków finansowych - mówi Jacek Krawiec. - PKN ORLEN wkłada ogromną energię w komunikację z rynkiem. Najświeższym wymiernym efektem naszych działań, także w zakresie relacji z rynkiem, jest niedawna decyzja agencji Fitch oznaczająca poprawę oceny standingu naszej spółki - dodaje Prezes PKN ORLEN.

Plebiscyt Giełdowa Spółka Roku organizowany jest przez Puls Biznesu przy współpracy z Ośrodkiem Badawczym Pentor już od 11 lat. Jego twórcy co roku zwracają się z prośbą o ocenę spółek giełdowych do dwustu losowo dobranych maklerów, analityków i doradców inwestycyjnych reprezentujących domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, inwestycyjne i powiernicze, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe. Na podstawie wyboru ekspertów tworzony jest ranking najszybciej rozwijających się spółek, najlepsza z nich otrzymuje tytuł Giełdowej Spółki Roku. Patronat Honorowy nad tegoroczną odsłoną plebiscytu objął Minister Skarbu Państwa, Aleksander Grad.