17.09.2010

PKN ORLEN sponsorem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych

Już w najbliższą sobotę rozpoczną się w Warszawie V Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. W zawodach, których sponsorem generalnym został PKN ORLEN, udział weźmie blisko 1 600 sportowców reprezentujących 58 krajów Europy i Azji. Rywalizacja odbędzie się w dziewięciu dyscyplinach sportowych oraz w pokazowej MATP czyli Programie Treningu Aktywności Motorycznej.

Olimpiady Specjalne to zawody sportowe adresowane do sportowców dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną. Organizatorem warszawskich zawodów jest Fundacja „Europejskie Letnie Igrzyska Olimpijskie”, powołana przez Stowarzyszenie „Olimpiady Specjalne Polska”, które jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz międzynarodowej organizacji Special Olimpic Inc. założonej w latach 60-tych XX wieku w USA przez Eunice Kennedy Shriver – siostrę prezydenta Jonha Kennedy`ego.

Sportowcy rywalizować będą m.in. w piłce nożnej, koszykówce, lekkoatletyce, badmintonie, tenisie, tenisie stołowym, trójboju siłowym, jeździe szybkiej na wrotkach oraz bowlingu. Uczestników zmagań gościć będą warszawskie areny sportowe, wśród których znalazły się między innymi: stadion Legii, Torwar oraz obiekty SGGW i AWF.

- Jesteśmy przekonani, że Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych przyczynią się do przełamania barier, które tak często nadal oddzielają osoby sprawne i niepełnosprawne. Dzięki tego typu zawodom niepełnosprawni sportowcy mają szansę wzięcia udziału w rywalizacji na wysokim poziomie, a kibice uczestniczyć będą w  zawodach, w których najpełniej znajduje potwierdzenie idea barona Pierre de Coubertina, że najważniejszy w sporcie jest udział w rywalizacji i przełamanie własnych słabości - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk odbędzie się 18 września na stadionie Legii. Swój udział w uroczystości zapowiadają zarówno Prezydent Bronisław Komorowski, który objął honorowy patronat nad zawodami oraz Premier Donald Tusk, stojący na czele Komitetu Honorowego Igrzysk.

Podczas zawodów spodziewani są również goście zagraniczni, wśród których znajdą się między innymi Książę Albert II, Sepp Blater – Prezydent FIFA, Massimo Moratti – właściciel Interu Mediolan, byli znakomici piłkarze: Pele, Johann Cruyff, Emilio Butrageno, jak również politycy reprezentujący europejskie rządy oraz władze Unii Europejskiej.