14.09.2010

Państwo a wolny rynek. Pierwsza z cyklu konferencji FUTURE FUELLED BY KNOWLEDGE organizowanych przez PKN ORLEN

Konferencja zatytułowana „1990-2010-2030, Ile rynku w państwie, ile państwa w rynku. Doświadczenia i perspektywy rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki” odbędzie się 16 września w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Spotkanie zgromadzi kluczowe środowiska opiniotwórcze w Polsce i będzie jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w 2010 roku. 

Termin debaty jest związany z 20-stą rocznicą uchwalenia Ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Jest to ważna cezura, bowiem Ustawa ta umożliwiła rozpoczęcie procesu głębokich przemian własnościowych, których celem była poprawa efektywności polskiej gospodarki i pełne włączenie Polski w światowy system wolnorynkowy. Spotkanie, którego inicjatorem i organizatorem jest PKN ORLEN, to próba przekrojowego spojrzenia na cały proces transformacji gospodarczej oraz wynikające z niego doświadczenia. Jest to jednocześnie punkt wyjścia dla cyklu konferencji branżowych i ekonomicznych, które będą co roku organizowane przez Koncern.

- Współczesny biznes wymaga przede wszystkim szybkiego przepływu informacji i wysokiej jakości analiz. Stąd idea organizowania dorocznych konferencji pod szyldem Future Fulled by Knowledge, które będą platformą wymiany opinii, doświadczeń i wiedzy na temat strategicznych zagadnień ekonomicznych Polski, Europy i świata. Spotkanie otwierające ten cykl będzie z jednej strony podsumowaniem tego co już udało nam się osiągnąć, z drugiej zaś próbą projekcji zmian biznesowych i cywilizacyjnych, jakie czekają Polskę w kolejnym 20-leciu - mówi Prezes Zarządu PKN ORLEN, Jacek Krawiec.

W konferencji wezmą udział wybitni, polscy i zagraniczni politycy oraz eksperci, m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Jan Krzysztof Bielecki, Janusz Lewandowski, Michał Boni, Aleksander Grad, Anders Aslund i wielu innych. Wśród gości znajdą się ekonomiści, przedsiębiorcy, menedżerowie, cenieni dziennikarze, urzędnicy państwowi oraz osoby podejmujące kluczowe decyzje dotyczące przyszłości Polski. W ich gronie toczyć się będzie dyskusja m.in. o tym w jaki sposób światowe spowolnienie gospodarcze wpłynęło na relacje pomiędzy państwem a rynkiem i czy istniejące doktryny ekonomiczne dają nadzieję na uniknięcie kolejnych kryzysów. Osoby, które znacząco przyczyniły się do międzynarodowej promocji Polski, w tym znakomici artyści, m.in. Janusz Głowacki, Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra i Leon Tarasewicz zastanawiać się będą natomiast z czym za 20 lat powinien kojarzyć się na świecie brand „Polska”. Szczegóły dotyczące Konferencji dostępne są w specjalnie przygotowanym serwisie pod adresem www.orlen.pl/konferencje