15.06.2011

ORLEN zdecydowanym liderem polskich inwestycji w Niemczech

Koncern został podwójnie uhonorowany w konkursie „Orły Polskiego Biznesu w Niemczech” wyłaniającym najlepszych polskich inwestorów i przedsiębiorców działających na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Prezes Zarządu PKN ORLEN, Jacek Krawiec, otrzymał z rąk Danuty Wałęsowej i Przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Jana Krzysztofa Bieleckiego Grand Prix - najważniejszą z przyznanych dziś nagród. Wyróżnienie w kategorii „handel” odebrał natomiast Prezes Zarządu ORLEN Deutschland, Jozef Niedworok. Kapituła I edycji  konkursu, organizowanego przez Instytut Lecha Wałęsy, doceniła umiejętności firmy w efektywnym prowadzeniu interesów na tym wymagającym rynku.

PKN ORLEN prowadzi działalność na rynku niemieckim za pośrednictwem spółki zależnej ORLEN Deutschland. Obecność polskiego Koncernu w Niemczech zapoczątkowała transakcja, w wyniku której w 2003 roku płocka spółka nabyła od firmy BP 494 stacje za kwotę 140 mln EUR. Obecnie, ORLEN Deutschland zarządza siecią sprzedaży detalicznej liczącą 569 stacji paliw, głównie pod marką STAR, zlokalizowanych w północnej części Niemiec, a jej udział w rynku systematycznie się zwiększa. W 2010 roku obrót spółki wzrósł do 2,9 miliarda EUR.

- Niemcy to wyjątkowo uporządkowany i wymagający rynek, dlatego początki naszej działalności w tym kraju nie były łatwe. Jednak nasza determinacja i odważne decyzje biznesowe pomogły nam odnieść sukces. Dzięki tej inwestycji PKN ORLEN zrobił pierwszy krok by stać się firmą działającą na skalę międzynarodową. Dziś ORLEN Deutschland, dynamicznie pnie się w górę zarówno pod względem finansowym jak i rynkowym, a wprowadzona w Niemczech marka Star jest coraz bardziej rozpoznawalna i lubiana przez niemieckich kierowców - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Konkurs „Orły Biznesu” został zainicjowany przez Fundację Instytutu Lecha Wałęsy w dwudziestolecie podpisania 17 czerwca 1991 roku, przez Premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i Kanclerza Helmuta Kohla, traktatu polsko-niemieckiego, który uważa się za  początek rozwoju pierwszych polskich firm w Niemczech.

- 20 lat temu, gdy podpisywano traktat polsko-niemiecki, pewnie nikt nie wierzył, że tak szybko uda się nam zmienić bardzo słaby wizerunek polskiej gospodarki. To były czasy, gdy priorytetem było ściąganie kapitału i know-how z Zachodu do Polski. Kierunek przeciwny raczej nie wchodził w rachubę. Teraz żyjemy w innym świecie. Kryzys połamał sobie na Polsce zęby, a polski biznes pokazał, że - wzorem Lecha Wałęsy - potrafi budować sukcesy także dzięki przeskakiwaniu przez mury. W naszym przypadku graniczne, nie stoczniowe. „Polnische Wirtschaft” znaczy dziś zupełnie co innego niż 20 lat temu - dodał Prezes ORLEN-u.

W skład kapituły nagrody weszli Ambasadorowie RP w Niemczech, Radcy-Ministrowie, Konsule Generalni RP, członkowie zarządu Polskiej Izby Gospodarczej w Niemczech, Prezydenci Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Prezes Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy.