22.02.2011

Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w czeskich zakładach Unipetrol w Litvinovie, należących do Grupy ORLEN

Podczas oficjalnej wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Republice Czeskiej, Prezydent odwiedził zakłady petrochemiczne Unipetrol w Litvinovie, należące do Grupy ORLEN.

Grupa rafineryjno-petrochemiczna Unipetrol stanowi ważną część czeskiego przemysłu. Jest największym przetwórcą ropy naftowej, jednym z najważniejszych producentów plastiku, a także właścicielem największej sieci stacji paliw w Republice Czeskiej. Od roku 2005 jest częścią Grupy PKN ORLEN. Zakład petrochemiczny w Litvinovie dostarcza składniki wykorzystywane do produkcji opakowań w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, elektrycznym, a także w rolnictwie na rynek Niemiec, Austrii, Słowacji, Krajów Nadbałtyckich, Ukrainy, a także na rynek polski. Jest jednym z największych zakładów chemicznych w Czechach i zarazem 12. co do wielkości producentem polimerów w Europie.

- Nabycie przez ORLEN ponad 6 lat temu udziałów w czeskiej spółce Unipetrol sprawiło, że nasz Koncern stał się jednym z liderów branży w regionie. Przez ten czas dowiedliśmy, że ORLEN jest strategicznym i wiarygodnym inwestorem, zainteresowanym długoterminowym rozwojem Unipetrolu, a nie krótkoterminowym zyskiem. Wzmacniając naszą pozycję jesteśmy gotowi do dalszego rozwoju oraz przekształcenia firmy w nowoczesny koncern mulitienergetyczny - powiedział przedstawiając Prezydentowi zakład w Litvinovie Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN i jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Unipetrol AS.

Grupa Unipetrol dysponuje mi.n. :
• 3 rafineriami z roczną mocą przerobową 5,5 milionów ton ropy naftowej
• 3 jednostkami poliolefin z roczną mocą przerobową 595 tys. ton
• jednostką pirolizy (steam cracker) z roczną mocą przerobową 544 tys. ton
• ponad 335 stacjami paliwowymi
• szerokim zakresem usług transportowych

Wielkość produkcji rafineryjno-petrochemicznej oraz zatrudnienie ponad 4. tysięcy osób doskonale obrazują pozycję i znaczenie firmy dla czeskiej gospodarki. Unipetrol jest także istotnym partnerem społecznym w regionie - sponsoruje miejscową szkołę, centrum ekologiczne, klub hokejowy, liczne wydarzenia kulturalne i projekty społeczne, co przekłada się na ponad 60 milionów koron w ramach bezpośredniego wsparcia Północnych Czech i klubu hokejowego Benzina Litvinov.

- Po wejściu Unipetrolu w skład Grupy PKN ORLEN blisko 6 lat temu poziom inwestycji znacznie wzrósł w porównaniu do poprzedniego okresu. W latach 2005 – 2009 łączny CAPEX wyniósł około 19 miliardów koron czeskich, co oznacza ponad trzykrotny wzrost w stosunku do okresu 2000 – 2004. Dzięki aktywnej współpracy ORLENU i Unipetrolu, wartość tej spółki na Praskiej Giełdzie zwiększyła się w 2010 roku o blisko 40 proc. Patrząc na naszą inwestycję w Republice Czeskiej z perspektywy czasu możemy śmiało powiedzieć, że nic tak nie cementuje międzynarodowych stosunków handlowych jak wspólne projekty inwestycyjne i harmonijna współpraca gospodarcza - podsumował w prezentacji zakładu w Litvinovie Jacek Krawiec.

Historia zakładu Litvinov-Záluží rozpoczęła się już w roku 1939, wraz z budową fabryki chemicznej (ponad 70 lat temu), następnie w 1945 roku powstała rafineria olejów mineralnych. Areał Chempark Záluží obejmuje 8,4 km2, znajduje się na nim ponad 100 km torów kolejowych, ponad 50 km dróg i niemal 1 200 budynków. W areale funkcjonuje około 150 spółek. Najważniejsza z nich to UNIPETROL RPA, wiodący czeski producent surowców rafineryjnych, petrochemicznych i agrochemicznych, co odzwierciedla skrót „RPA”: rafineria, petrochemia, agrochemia. Spółka dostarcza na rynek przede wszystkim paliwa silnikowe, olefiny, aromaty, agrochemikalia i poliolefiny (wysokiej gęstości polietylen, polipropylen).

Unipetrol jest właścicielem 100% udziałów w kilku innych spółkach ze strategicznie połączonym portfelem usług:
• BENZINA posiada największą sieć stacji paliw w Czechach.
• PARAMO jest tradycyjnym producentem asfaltów, olejów smarowych i opałowych, paliw i innych produktów rafineryjnych.

Inne istotne udziały:
• ČESKÁ RAFINÉRSKÁ należy do spółek Unipetrol (51,22%), Eni (32,445%) oraz Shell (16,335%). Jest największym przetwórcą surowej ropy i producentem produktów rafineryjnych w Czechach, z łączną roczną mocą przerobową w wysokości 8,8 milionów ton ropy.