19.12.2012

ORLEN najcenniejszą polską marką po raz szósty z rzędu

PKN ORLEN po raz szósty z rzędu został laureatem  Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek, organizowanego przez dziennik Rzeczpospolita. W tegorocznym zestawieniu Marqa’12 wyróżniony został również brand BLISKA, który uplasował się na 15 miejscu.

Ranking Najcenniejszych Polskich Marek przygotowany jest w oparciu o kryteria finansowe i badania opinii konsumentów. W tegorocznym zestawieniu wartość marki ORLEN wyceniono na kwotę 3,84 mld zł. Dzięki znakomitemu wynikowi Koncern umocnił pozycję na pierwszym miejscu w konkursie i już po raz szósty został ogłoszony najcenniejszą marką w Polsce.

W rankingu wyróżniona została także druga z marek Koncernu – BLISKA, firmująca stacje paliw segmentu ekonomicznego, która znalazła się na 15 miejscu z wyceną 737 mln zł.

Od momentu pojawienia się marki ORLEN 12 lat temu, Koncern konsekwentnie buduje jej siłę i pozycję poprzez szereg działań komunikacyjnych, mających na celu stworzenie spójnego przekazu wizerunkowego. Obecnie aż w 35 spółkach w nazwie występuje ORLEN, zwrotu Grupa ORLEN używa natomiast 7 podmiotów. Pierwszą stację paliw ORLEN oddano do użytku 10 listopada 2000 roku na osiedlu „Orlim” w Jeleniej Górze – Cieplicach. Dziś pod brandem ORLEN funkcjonuje 1058 stacji w Polsce i 23 na Litwie. Brand BLISKA, wprowadzony na rynek w 2005 roku w odpowiedzi na potrzeby klientów oczekujących węższej oferty handlowej i niższych cen, obejmuje 489 stacji w całej Polsce.

Tegoroczna IX edycja Rankingu zrealizowana została przez „Rzeczpospolitą” we współpracy z firmą Acropolis Advisory oraz ACNielsen.