24.10.2012

ORLEN na szczycie branży w regionie EMEA

PKN ORLEN zajął 1. miejsce w rankingu Platts "Top 250 Global Energy Company" w kategorii "Refining&Marketing" regionu EMEA, oceniającym największe firmy branży rafineryjnej i energetycznej na świecie. Od ubiegłego roku Koncern poprawił swój wynik w tej klasyfikacji o 7 pozycji.

Ranking organizowany przez firmę Platts ocenia wyniki finansowe 250 największych firm z całego świata w branży rafineryjnej i energetycznej. Do najważniejszych ocenianych parametrów finansowych należą: wartości aktywów, przychodu, zysku i zwrotu z zainwestowanego kapitału. „Top 250 Global Energy Company” jest analizą osiągnięć firm zarówno w skali globalnej, jak i regionalnej. W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) PKN ORLEN zdobył 1. miejsce w kategorii „Refining&Marketing” (w poprzednim roku Spółka plasowała się na 8. miejscu). W klasyfikacji ogólnej tego regionu Koncern osiągnął 31. pozycję (w zeszłorocznym rankingu - 37. miejsce). W klasyfikacji globalnej Koncern uplasował się na 83. pozycji.

– Najbardziej cieszy fakt, że zostaliśmy docenieni w tak trudnych czasach, w jakich funkcjonuje europejska branża rafineryjna – zaznaczył Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN – Mimo, że od 2009 roku dwadzieścia procent europejskich mocy produkcyjnych w rafineriach zostało zamkniętych, PKN ORLEN może pochwalić się dobrymi wynikami i stabilną sytuacją finansową docenianą przez rynek i inwestorów. Pierwsze miejsce w tak renomowanym rankingu podkreśla naszą wiodącą pozycję w regionie i dowodzi, że obraliśmy dobry kierunek, potrafimy skutecznie i elastycznie działać w niesprzyjających dla branży warunkach - podkreślił Jacek Krawiec.

Platts należy do grupy The McGraw-Hill – światowego lidera w na rynku informacyjnym i specjalizuje się w analizie danych o rynku energetycznym i przemysłowym. Dostarcza bieżące informacje, analizy o branży rafineryjnej, energetycznej (gaz, prąd, elektrownie nuklearne, alternatywne zasoby energii, metale) do ponad 150 krajów na całym świecie.