09.11.2012

Fundacja ORLEN – DAR SERCA przyznała stypendia młodym zdolnym

Po raz czwarty w Płocku i trzeci raz w powiecie płockim Fundacja ORLEN – DAR SERCA przyznała stypendia uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Spośród 400 ubiegających się uczniów komisja zakwalifikowała 185 najzdolniejszych spełniających kryteria programu.

Wśród tegorocznych stypendystów jest 103 uczniów z Płocka i 82 ze szkół znajdujących się na terenie powiatu płockiego. W gronie nagrodzonych są m.in. laureaci kuratoryjnych konkursów z języka polskiego i angielskiego, zdolni matematycy, fizycy, mistrzowie różnych dyscyplin sportowych jak np. wushu, judo i tenisa stołowego.

– Celem naszego programu stypendialnego, którego beneficjentami są uzdolnieni, młodzi mieszkańcy Płocka i okolic, jest wspieranie rozwoju ich talentów. W ten sposób aktywnie uczestniczymy w budowie lokalnego kapitału społecznego – powiedział Paweł Wojciechowski, Prezes Zarządu Fundacji

Od momentu zainicjowania programu dla Płocka oraz powiatu płockiego, Fundacja przyznała już ponad 600 stypendiów uczniom, którzy wyróżniają się szczególnymi wynikami w nauce oraz zdobywają sukcesy sportowe i artystyczne.

– Każde dotychczasowe osiągnięcie jest ważne, ale największym moim sukcesem jest znalezienie się w czołówce Polski, wśród najlepszych juniorów. Stypendium Fundacji ORLEN – DAR SERCA pomogło mi sfinansować zakup sprzętu potrzebnego do gry oraz wyjazdy na zawody. Pozwoliło mi również rozwijać się artystycznie: gram na gitarze klasycznej – mówi Aleksandra Lau, jedna ze stypendystek programu płockiego, członkini kadry Województwa Mazowieckiego w tenisie stołowym.

Marlena Wronka, stypendystka programu dla powiatu, lekkoatletka trenująca rzut dyskiem podkreśla, że stypendium Fundacji ORLEN - DAR SERCA pomaga jej w realizacji pasji. - Interesuję się sportem i z nim wiążę swoją przyszłość. Jestem brązową medalistką Klubowych Mistrzostw Mazowsza. Po ukończeniu liceum chciałabym studiować w Akademii Wychowania Fizycznego. Otrzymane stypendium przeznaczam na zakup potrzebnego wyposażenia sportowego, sprzętu do ćwiczeń i pomocy naukowych.

W ubiegłym roku płoccy stypendyści zostali ambasadorami Fundacji ORLEN – DAR SERCA podczas „Dnia Organizacji Pozarządowych” zorganizowanego przez Urząd Miasta. W przygotowanym przez uczniów programie nie zabrakło mistrzowskich rozgrywek tenisa stołowego, widowiskowego występu grupy cheerleaderek, występów wokalnych oraz pokazu technik walki kick-boxingu.

Fundacja ORLEN – DAR SERCA realizuje obecnie sześć programów stypendialnych. Obok programu dla mieszkańców Płocka i okolic, prowadzi także program ogólnopolski oraz przyznaje stypendia dla podopiecznych z Rodzinnych Domów Dziecka. Od września 2012 dziesięcioro wybitnie uzdolnionych uczniów zostało stypendystami programu „Mistrzowie chemii”. W listopadzie wspólnie z PKN ORLEN zainicjowany został projekt „Pełnia życia” – stypendia dla paraolimpijczyków.