09.03.2012

Szczyt Gasherbrum I po raz pierwszy w historii zdobyty zimą

Janusz Gołąb oraz Adam Bielecki, polscy alpiniści sponsorowani przez PKN ORLEN, zdobyli 9 marca szczyt Gasherbrum I o wysokości 8068 m n.p.m. w Karakorum. Zimowa wyprawa na pakistański ośmiotysięcznik, dotąd jeszcze nigdy nie zdobyty w warunkach zimowych, odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Zdobywcy dokonali wejścia bez użycia aparatury tlenowej. Alpinistów wspierali Artur Hajzer – kierownik wyprawy oraz Agnieszka Bielecka – kierownik bazy.  Wyprawa korzystała dodatkowo z pomocy dwóch wspinaczy pakistańskich: Ali Sadpara oraz Shaheen Baig.
Wejście odbyło się tak zwaną drogą japońską od strony północno-zachodniej. Wyprawa założyła bazę już 21 stycznia 2012 roku, jednak ze względu na ekstremalnie trudne warunki góra została zdobyta dopiero 49 dnia od rozpoczęcia akcji. Wyprawa była współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu, a tytuł sponsora generalnego eskapady objął PKN ORLEN.

– Zdobycie tego szczytu to kolejny wielki sukces polskiego alpinizmu i zarazem wyczyn najwyższej światowej skali. Od początku wierzyliśmy w powodzenie Polaków, choć zdawaliśmy sobie jednocześnie sprawę z trudności wyzwania jakie podjęli. Cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do tego osiągnięcia – powiedział Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej.

Aktualnie Adam Bielecki i Janusz Gołąb schodzą w kierunku obozu III, jest szansa, że jeszcze dziś uda im się zejść również do obozu II na wysokości 6450m n.p.m., gdzie czeka na nich kierownik wyprawy Artur Hajzer. O pełnym sukcesie będzie można mówić, gdy wszyscy himalaiści zejdą do bazy, co jest planowane na 10 lub 11 marca.

Po dzisiejszym sukcesie Polaków pozostały jeszcze trzy góry w Karakorum niezdobyte zimą: Broad Peak (8047 m), Nanga Parbat (8126 m) i K2 (8611 m). Wszystkie leżą na terenie Pakistanu.