04.01.2013

Polacy wyprzedzili Baumgartnera

Polska załoga, wspierana przez PKN ORLEN w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, została nagrodzona w prestiżowym konkursie Best of ExplorersWeb 2012 Awards. Ekspedycja w składzie Artur Hajzer, Adam Bielecki i Andrzej Gołąb została uhonorowana za pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum I, wyprzedzając między innymi nominowanego do nagrody Felixa Baumgartnera – człowieka, który skoczył z kosmosu.

Konkurs został zorganizowany przez renomowany amerykański portal internetowy ExplorersWeb specjalizujący się w tematyce związanej ze sportami ekstremalnymi, w tym m.in. wyprawami polarnymi i pustynnymi, eksplorowaniem oceanów i przestrzeni kosmicznej oraz wspinaczką wysokogórską. Polska ekipa w głosowaniu dziennikarzy wyprzedziła miedzy innymi tak niezwykłe osobowości jak Erden Eruc, który okrążył kulę ziemską siłą własnych mięśni, przepływający kajakiem całą Amerykę Południową Christian Bodegren czy Felix Baumgartner. W uzasadnieniu werdyktu oceniający podkreślili determinację w pokonywaniu barier, odwagę, wytrwałość i siłę polskiej ekipy.

– Podejmując decyzję o wsparciu sportowców zawsze staramy się wybierać tych, którzy mimo przeciwności wytrwale dążą do celu. Osiągnięcia i odwaga naszej ekipy himalaistów są niesamowite i bardzo cieszy fakt, że zostały dostrzeżone i docenione przez opiniotwórcze środowiska stykające się z najtrudniejszymi wyczynowo projektami. O tym jak ekstremalnego wyczynu udało im się dokonać, najlepiej świadczy wyprzedzenie w klasyfikacji słynnego Austriaka, którego wyczyn transmitowały telewizje całego świata. Serdecznie gratulujemy polskiej ekipie wspinaczy – powiedział Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej.

Zdobycie wierzchołka Gasherbrum I w łańcuchu Karakorum, którego najwyższym szczytem jest słynny K2, odbyło się 55. dnia ekspedycji i było pierwszym wejściem zimowym na szczyt o wysokości 8068 m. Wspinaczka odbyła się w szczególnie trudnych warunkach przy huraganowym wietrze, wiejącym z siłą do 120 km/h oraz odczuwalnej temperaturze dochodzącej do minus 70ºC.