25.06.2013

Bezpieczeństwo finansowe i zrównoważony rozwój, czyli III Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

PKN ORLEN S.A. po raz trzeci jest partnerem Europejskiego Kongresu Finansowego, wydarzenia, które na kilka dni przyciąga do Sopotu czołowych przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki. Rekordowa frekwencja, ale przede wszystkim format uczestników debat i formułowane przez nich wnioski dowodzą, że EKF pełni bardzo ważną rolę platformy służącej wypracowywaniu dobrych, perspektywicznych rozwiązań dla Polski i Europy. W tym roku przewodnim tematem EKF jest bezpieczeństwo finansowe oraz zrównoważony rozwój Europy i Polski.

W dniach 24-26 czerwca Sopot staje się gospodarczą stolicą Polski. Czołowi menedżerowie, naukowcy i eksperci rozmawiają o największych wyzwaniach stojących przed unijną i polską gospodarką.

– Unikalną wartością Europejskiego Kongresu Finansowego są wypracowywane przez uczestników konkretne rekomendacje, stanowiące podpowiedzi praktycznych rozwiązań najbardziej palących problemów – mówi Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Tegoroczną edycję EKF otworzył Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu. Pierwszy dzień Kongresu stał pod znakiem dyskusji na temat optymalnego kształtu unii bankowej oraz tego, czy i na jakich warunkach powinny do niej przystępować kraje spoza strefy euro. Swoją wizją integracji systemu bankowego i oceną dotychczasowych działań podzielili się Jacek Rostowski, Wicepremier i Minister Finansów, Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego, Joschka Fischer, Wicekanclerz Niemiec w latach 1998-2005, Steffen Kampeter, Parlamentarny Sekretarz Stanu w Federalnym Ministerstwie Finansów Niemiec oraz Boris Vujčić, Prezes Narodowego Banku Chorwacji. Ten ostatni spotkał się szczególnie z ciepłym przyjęciem, jako reprezentant kraju, który już za kilka dni stanie się 28. członkiem Unii Europejskiej.

Temat unii bankowej wrócił w debacie „Bezpieczeństwo finansowe a integracja Unii Europejskiej”, moderowanej przez Jana Krzysztofa Bieleckiego, Przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów i Przewodniczącego Rady Programowej EKF. Wzięli w niej udział prof. Dariusz Filar z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Joshua Aizenman z University of Southern California, prof. David Mayes z University of Auckland oraz prof. Avinash Persaud z London Business School. Ten ostatni kilkukrotnie podsycał temperaturę rozmowy nieoczywistymi sądami, jak ten, że… unia bankowa będzie oznaczała śmierć Unii Europejskiej.

Ostatnim punktem pierwszego dnia Kongresu było wystąpienie prof. Romana Frydmana z New York University pt. „Czy kapitalizm zawiódł? Pięć lat po wybuchu kryzysu finansowego”. Profesor Frydman częścią winy za kryzys finansowy obarczył ekonomistów, którzy swoimi ideami zapewnili podbudowę do decyzji politycznych oraz finansowych innowacji, które doprowadziły do kryzysu. Zwrócił przy tym uwagę, że Polska należy do grupy szczęśliwych spóźnialskich czyli państw, w których niebezpieczne finansowe „nowinki” nie zdążyły zapuścić korzeni przed 2008 r.

Drugi dzień III EKF rozpoczął się od wystąpienia Wernera Hoyera, Prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, na temat europejskich inicjatyw finansowania infrastruktury. Po nim odbędzie się kilkanaście debat z udziałem czołowych menedżerów i ekspertów, poświęconych największym wyzwaniom i trendom mającym wpływ na polską i unijną gospodarkę. PKN ORLEN był partnerem debaty na temat zarządzania spółkami strategicznymi w nowym ładzie gospodarczym. Jej uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania: jakie cele należy dziś stawiać menedżerom strategicznych spółek publicznych i jakie należy wykorzystywać systemy motywacyjne. W dyskusji wzieli udział: Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN S.A., Duleep Aluwihare, Partner Zarządzający Ernst & Young, Jarosław Bachowski, Partner Zarządzający Egon Zehnder, Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu PLL LOT oraz prof. Leszek Pawłowicz, Dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej.

Temat spółek strategicznych powróci w debacie „Polityka dywidendowa w spółkach o znaczeniu strategicznym”. W dyskusji PKN ORLEN S.A. będzie reprezentował Wiceprezes Zarządu, Sławomir Jędrzejczyk, który będzie też jednym z panelistów debaty zorganizowanej w środę przez PKN ORLEN oraz GPW na temat przyszłości detalicznych obligacji korporacyjnych. Uczestnicy panelu zastanowią się nad tym, czy monokultura systemu finansowego w Europie, opartego głównie na kredycie, nie jest barierą rozwoju.