12.06.2014

Rusza druga edycja plebiscytu „Polacy z werwą”

Rozpoczyna się głosowanie publiczne w prestiżowym Plebiscycie „Polacy z werwą”, którego inicjatorem jest PKN ORLEN. Od 12 czerwca do 7 września internauci mogą oddawać głosy na nominowanych do nagrody.

Siedem kategorii,  innowacyjny mechanizm wyboru laureatów oraz wyjątkowa nagroda – grant na dalszy rozwój zawodowy, czynią drugą edycję Plebiscytu niezwykle ważnym wydarzeniem. „Polacy z werwą” to pierwszy plebiscyt, który nagradza i promuje młodych Polaków w siedmiu - najważniejszych dla rozwoju Polski - dziedzinach. Celem akcji jest pokazanie młodych, wybitnie uzdolnionych ludzi, którzy tworzą rozwiązania i projekty przyczyniające się do budowy nowoczesnej Polski.

Szeroka lista kategorii: Design i architektura, Innowacje w biznesie, Kultura i sztuka, Medycyna, Nauka, Ochrona środowiska oraz Sport oraz mechanizm wyboru laureatów, łączący elementy głosowania publicznego i ocen ekspertów, powodują, że plebiscyt wyróżnia się na tle innych konkursów. Niewątpliwą wartością jest też starannie dobrane Jury – grono niezależnych ekspertów w każdej z dziedzin, którzy pełnią swoje funkcje pro publico bono.

Jurorzy i Nagrody
Każda z kategorii ma osobne, kilkuosobowe, gremium oceniające kandydatów. Podobnie, jak w pierwszej edycji, zespołom jurorskim przewodniczą: Jacek Bożek (Ochrona Środowiska), prof. Zbigniew Gaciong (Medycyna), prof. Magdalena Fikus (Nauka), Tomasz Majewski (Sport), Leszek Możdżer (Kultura i sztuka) Tomasz Sielicki (Innowacje w biznesie) oraz Tomasz Sadurski (Design i architektura).

W zespołach jurorskich pojawiły się nowe nazwiska. Do Jury kategorii Design i architektura dołączyli: prof. Krystyna Łuczak-Surówka, historyk sztuki i designu oraz architekt Tomasz Konior, w kategorii Kultura i sztuka  - reżyser Filip Bajon, w kategorii Medycyna - prof. Wojciech Fendler, laureat pierwszej edycji Plebiscytu. Jury kategorii Nauka zasilili prof. Ewa Pisula oraz laureat poprzedniej edycji - prof. Janusz Bujnicki. Sport jest domeną dziennikarzy, w składzie jurorskim zasiedli: Rafał Stec, Robert Błoński, Mirosław Żukowski oraz Stefan Szczepłek.

Nagrody przyznawane w Plebiscycie to rodzaj grantu w wysokości 50 tys. zł., który może być przeznaczony wyłącznie na rozwój działalności zawodowej, artystycznej lub sportowej. Taki grant otrzyma każdy z 7 Laureatów. Nagrodzie finansowej towarzyszy też pamiątkowa statuetka autorstwa Pawła Althamera. Dodatkowym wymiarem nagrody jest szeroka kampania informacyjna, dzięki której informacje o dokonaniach kandydatów Plebiscytu docierają do szerokiej opinii publicznej. 

Dodatkowo, Laureata Nagrody Specjalnej wybiera Kapituła Plebiscytu, w której skład wchodzą Prezes Zarządu PKN ORLEN Jacek Krawiec, przewodniczący składów jurorskich oraz przedstawiciele Patronów Medialnych. Wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł przyznawane jest za szczególny i oryginalny wkład w popularyzację dziedzin życia odpowiadających kategoriom Plebiscytu, a także za działania upowszechniające i promujące te dziedziny.

Nominowani w 2 edycji Plebiscytu „Polacy z werwą”
Pierwszym zadaniem Jury było wytypowanie 21 kandydatów – po trzech w każdej kategorii. Wśród nominowanych znaleźli się młodzi, zdolni ludzie, pełni pasji i werwy, które pozwalają im spełniać marzenia, a ambitne pomysły przekuwać w realne projekty.

Zgodnie z regulaminem Plebiscytu do tytułu „Polaka z werwą” pretendują osoby w wieku do 35 lat (w kategoriach Medycyna Nauka - do 40 lat), które mają wielki potencjał i potrafią konsekwentnie dążyć do wybranego celu, co potwierdza ich dotychczasowy dorobek. Nagroda ma pomóc Laureatom w  dalszym rozwoju i odniesieniu sukcesu zawodowego.

W drugiej edycji Plebiscytu „Polacy z werwą” Jury wskazało następujących Kandydatów:

  • w kategorii Medycyna: dr n. med. Anna Czarnecka, dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński,
    dr n. med. Magdalena Winiarska;
  • w kategorii Nauka: dr hab. Andrzej Dziembowski, dr hab. Magdalena Król, dr hab. Jadwiga Śliwka;
  • w kategorii Ochrona środowiska: dr inż. Krzysztof Herman, Joanna Mieszkowicz, Monika Selin;
  • w kategorii Design i architektura:Jan Lutyk, Natalia Paszkowska, Hugon Kowalski;
  • w kategorii Innowacje w biznesie: Marcin Saracen, Konrad Sierzputowski oraz kandydatura zbiorowa: Arkadiusz Skuza, Wojciech Radomski, Paweł Elbanowski, Marcin Szajek;
  • w kategorii Kultura i sztuka: Tadeusz Dąbrowski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Bartłomiej Wąsik;
  • w kategorii Sport: Katarzyna Bachleda-Curuś , Zbigniew Bródka, Michał Kwiatkowski.

Głosowanie publiczne
Od dzisiaj (12 czerwca) wszyscy Polacy mogą głosować na swoich faworytów i w ten sposób wybrać finalistów Plebiscytu – po dwóch w każdej z siedmiu kategorii. Głosy oddawać można poprzez stronę internetową www.polacyzwerwa.pl.

Głosowanie publiczne trwać będzie do 7 września 2014 r., zaś nazwiska Laureatów  Plebiscytu poznamy podczas uroczystej Gali w październiku 2014 r.
Jan Strumiłło, Rafał Brzoska, Katarzyna Krakowiak, dr hab. Wojciech Fendler, prof. Janusz Bujnicki, Anna Dębicka, Jerzy Janowicz to „Polacy z Werwą” 2013 r. - zwycięzcy pierwszej edycji Plebiscytu. W ubiegłym roku o ich dokonaniach usłyszała cała Polska. Teraz czas na kolejne nazwiska.

Więcej informacji na temat Plebiscytu:
www.polacyzwerwa.pl
Biuro Prasowe „Plebiscytu z werwą”:
Aleksandra Sieńkowska, tel. 606 265 660
media@polacyzwerwa.pl