20.10.2014

ORLEN patronem pierwszego w Polsce koncertu Chicago Symphony Orchestra

Legendarna Chicago Symphony Orchestra zainauguruje w Filharmonii Narodowej w Warszawie swoje 58 zagraniczne tournée koncertowe. Symfonicy wystąpią po raz pierwszy w naszym kraju w poniedziałek 20 października. PKN ORLEN patronuje temu wydarzeniu jako Sponsor Roku Filharmonii Narodowej.

Amerykańscy muzycy włączyli do repertuaru warszawskiego koncertu dzieło Andrzeja Panufnika Concerto in modo antico. Orkiestra w ten sposób oddaje hołd wybitnemu polskiemu kompozytorowi w przypadającą w tym roku 100. rocznicę jego urodzin.

W Stanach Zjednoczonych działa wiele orkiestr symfonicznych, najlepsze z nich krytycy i melomani zaliczają do tak zwanej Grupy „The Big Five”. To elitarna grono tworzą filharmonicy z Nowego Jorku, Bostonu, Filadelfii, Cleveland oraz oczywiście z Chicago. Zdaniem recenzentów muzycznych chicagowska orkiestra stanowi wartość samą w sobie, istnieje od roku 1891. W tym czasie ponad 60 razy była honorowana nagrodą Grammy, a w 2008 r., prestiżowy magazyn branżowy „Gramophone” uznał ją za najlepszą orkiestrę amerykańską.

W Warszawie muzycy wystąpią pod batutą jednego z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów – Riccardo Mutiego, który przed objęciem chicagowskiej orkiestry był głównym dyrygentem Maggio Musicale Fiorentino (1968-1980), kierował także tak znakomitymi zespołami jak Philharmonia Orchestra (1972-1982), Philadelphia Orchestra (1980-1992) oraz Teatro alla Scala w Mediolanie (1986-2005).

W programie koncertu znajdą się: Koncert gotycki Andrzeja Panufnika gdzie partię solową na trąbkę zagra pierwszy trębacz orkiestry Christopher Martin, Suita z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego, III Symfonia Es-dur Reńska op. 97 Robert Schumanna.

Sponsorowanie przez PKN ORLEN warszawskiego koncertu Chicago Symphony Orchestra stanowi kontynuację działań Koncernu w obszarze muzyki klasycznej. Wspierając koncert filharmoników chicagowskich PKN ORLEN otrzymał tytuł Mecenasa Roku Filharmonii Narodowej. To kolejny etap współpracy pomiędzy instytucjami, w ubiegłym roku Koncern uczestniczył w organizowanych przez Filharmonię obchodach Roku Lutosławskiego. Warto również przypomnieć wieloletnią współpracę z  organizatorami Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który stanowi jedno z najważniejszych, cyklicznych wydarzeń muzycznych w kraju.