15.08.2014

ME w Lekkoatletyce 2014: złoci Adam Kszczot i Anita Włodarczyk!

Rewelacyjnym finiszem Adam Kszczot wywalczył złoty medal w biegu na 800 metrów podczas Mistrzostw Europy w Zurychu. Równie zdecydowane zwycięstwo odniosła Anita Włodarczyk w konkursie rzutu młotem. To kolejne medale zawodników Grupy Sportowej ORLEN – we wtorek Tomasz Majewski w konkursie pchnięcia kulą zdobył brąz z wynikiem 20,83 metra.

Adam Kszczot wygrał bieg z najlepszym w tym sezonie wynikiem 1:44.15. To pierwszy tytuł Mistrza Europy, który Adam wywalczył na otwartym stadionie. W finale biegu na 800 metrów po raz pierwszy w historii wystąpiło trzech Polaków – obok Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego z Grupy Sportowej ORLEN pobiegł również Artur Kuciapski, który zajął drugie miejsce. Marcin Lewandowski z wynikiem 1.45,78 ukończył bieg na piątej pozycji.

Anita Włodarczyk, srebrna medalistka olimpijska z 2012 roku, Mistrzyni Świata i Europy, konkurs rzutu młotem wygrała z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie – 78,76 m! To jednocześnie nowy rekord Polski.
Brązowy medal zdobyła polska zawodniczka Joanna Fiodorow (73,67m). Dwa złote medale, srebro i brąz to dzisiejszy bilans medalowy polskiej Reprezentacji sponsorowanej przez PKN ORLEN – to był zdecydowanie polski wieczór w Zurychu!

PKN ORLEN aktywnie wspiera polską lekkoatletykę tworząc z jednej strony warunki do rozwoju najmłodszym sportowcom, z drugiej wspierając profesjonalne kariery zawodnicze i dbając o promocję najwybitniejszych polskich lekkoatletów. W 2008 roku Koncern powołał do życia Grupę Sportową ORLEN - indywidualny program stypendialny, który objął: Tomasza Majewskiego (pchnięcie kulą), Piotra Małachowskiego (rzut dyskiem), Anitę Włodarczyk (rzut młotem), Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego (biegi średniodystansowe) oraz Henryka Szosta (biegi maratońskie). Po ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Moskwie do Grupy dołączył Paweł Fajdek (rzut młotem). Koncern wspiera również Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz najważniejsze wydarzenia lekkoatletyczne w kraju.

Obserwując bardzo dynamicznie rosnącą popularność dyscyplin biegowych w naszym kraju PKN ORLEN w 2013 r. zainicjował także swoją własną imprezę biegową pod nazwą ORLEN Warsaw Marathon – narodowe święto biegania. Ostatnia edycja przedsięwzięcia cieszyła się olbrzymią popularnością wśród amatorów tej dyscypliny – wzięła w niej udział rekordowa liczba 32 tysięcy miłośników biegania.