14.04.2016

Tablety zamiast książek

Uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 23 w Płocku zastąpią podręczniki tabletami, dzięki czemu odciążą swoje plecaki. Pilotaż projektu „Lekki plecak” z wykorzystaniem tabletów, współfinansowany przez PKN ORLEN i realizowany przez Gminę Miasto Płock, już się rozpoczyna.

Inicjatywa polega na zastąpieniu drukowanych podręczników do języka polskiego, matematyki, przyrody i historii dla klas IV, podręcznikami udostępnionymi uczniom na tabletach w szkolnych pracowniach lekcyjnych. Niewykluczone, że w kolejnych latach także uczniowie klas piątych i szóstych otrzymają dostęp do e-podręcznika.

Projekt „Lekki plecak” realizowany jest w płockiej szkole od 2008 r. Dotychczas polegał on na tym, że z podręczników, przekazanych przez starszych uczniów i absolwentów, korzystali w szkole młodsi uczniowie, a w domu mieli do dyspozycji własne książki. Teraz czwartoklasiści będą korzystać w szkole z tabletów, na których zostaną zainstalowane multipodręczniki. W domu natomiast będą mogli korzystać z tradycyjnych książek, dzięki czemu plecaki uczniów będą znacznie lżejsze. Zakup potrzebnego sprzętu sfinansowało miasto wspólnie z PKN ORLEN.

- Cieszę się, że dzięki wsparciu Urzędu Miasta Płocka i PKN ORLEN będziemy mogli realizować projekt z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i dostosować edukację uczniów do współczesnych wyzwań - mówi dyrektor placówki Ewa Woźniak.

Szkoła przewiduje, że w tym roku projektem objętych zostanie 98 uczniów.

- Zakup tabletów ułatwi uczniom dostęp do wiedzy i pozwoli na „odchudzenie” ich plecaków. Mam nadzieję, że w kolejnych latach programem będzie objętych coraz więcej uczniów, bo dźwiganie ciężkich plecaków niekorzystnie wpływa na zdrowie dzieci i młodzieży - podkreśla prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

- Nowoczesna, innowacyjna edukacja, a także promocja zdrowego trybu życia to priorytety naszej działalności na rzecz młodzieży, szczególnie w Płocku. Jestem przekonany, ze projekt przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności lekcji dla dzieci, a także wpłynie pozytywnie na ich fizyczny rozwój - powiedział Krystian Pater, Członek Zarządu PKN ORLEN.

Jak wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka u dziecka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia. Podczas badań przeprowadzonych przez wrocławską Fundację Rosa ustalono, że niektórzy uczniowie nosili tornistry nawet o ciężarze przekraczającym 10, a nawet 20 proc. ich masy ciała.