04.12.2017

Innowacyjne biotechnologie w Grupie ORLEN

Nad innowacyjną metodą biotechnologicznego przekształcania biorafineryjnych produktów ubocznych oraz surowców pochodzenia roślinnego w kwas mlekowy niezbędny dla branży rolnej, spożywczej, medycznej i farmaceutycznej pracuje spółka ORLEN Południe, z Grupy Kapitałowej ORLEN. Projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Efektem przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych będzie oparta o ich wyniki pierwsza w Polsce instalacja tego typu.

Środki na realizację projektu przyznane zostały ORLEN Południe w ramach programu sektorowego INNOCHEM. Wartość dofinansowania wyniesie 2 379 480,27 zł, a budżet całego projektu szacowany jest na 4 996 157, 77 zł. Do bieżącej edycji programu wpłynęło 40 wniosków, z czego tylko 17  zostało ocenionych pozytywnie i zakwalifikowanych do dofinansowania. Wśród nich znalazły się aż 3 projekty realizowane przez spółki z GK ORLEN.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu sektorowego INNOCHEM działa na rzecz poprawy pozycji konkurencyjnej na rynkach światowych polskiego sektora chemicznego poprzez wzmocnienie zdolności do generowania innowacyjnych rozwiązań we współpracy z sektorem nauki.

Dofinansowany projekt ORLEN Południe pt. „Opracowanie biotechnologicznej konwersji surowców pochodzenia organicznego do kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów” obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe zakończone uzyskaniem gotowego produktu do komercyjnego wdrożenia. Planowana jest jego jakościowa i użytkowa weryfikacja, za którą będzie odpowiedzialna zarówno spółka ORLEN Południe, jak i wybrani, kluczowi odbiorcy.  Przewidywany termin zakończenia projektu to listopad 2020.

Zakładanym efektem realizacji projektu będzie wdrożenie pierwszej w Polsce instalacji działającej w oparciu o innowacyjną technologię wytwarzania kwasu mlekowego z wykorzystaniem odpadów przemysłu rolno-spożywczego i biorafineryjnego. Opracowanie i w następstwie wdrożenie technologii pomoże pokryć rosnące zapotrzebowanie na kwas mlekowy z lokalnych źródeł odnawialnych. Dotychczas niedobory kwasu mlekowego produkowanego w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zmuszały odbiorców tego surowca do importu z Azji i Europy Zachodniej.

Kwas mlekowy jest niezbędnym surowcem dla branży rolnej, spożywczej,  farmaceutycznej i innych.  Substancja odgrywa kluczową rolę w produkcji najpopularniejszego, w pełni biodegradowalnego polimeru, polilaktydu (PLA), służącego miedzy innymi do produkcji biodegradowalnych opakowań. PLA znajduje szereg zastosowań w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości (m.in. przezroczystość) PLA jest stosowany również przy produkcji ogniw fotowoltaicznych, pozwalając na obniżenie kosztów produkcji takich wyrobów. Istotnymi branżami, w których wykorzystywane jest PLA są też medycyna i farmacja, gdzie stosuje się go do produkcji implantów, śrub jak również nici chirurgicznych.