09.05.2017

ORLEN Discovery Camp – piknik naukowy jakiego jeszcze nie było, już 21 maja!

Pokazy nowoczesnej technologii, konkursy i prezentacje naukowych zjawisk oraz koncerty muzyczne zostaną zaprezentowane płocczanom podczas wyjątkowego pikniku naukowego ORLEN Discovery Camp, jakiego w Płocku jeszcze nie było. To wszystko już niebawem, bo 21 maja przed ORLEN Areną w godzinach 10:00- 18:00.

Tymczasem kilkanaście dronów latających nad boiskiem i zwiedzanie najdalszych zakątków świata w wirtualnej rzeczywistości zostało zaprezentowanych podczas lekcji XXI wieku, które odbyły się 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 6 w Płocku. Podczas zajęć, które stanowiły zapowiedź organizowanego przez PKN ORLEN pikniku ORLEN Discovery Camp wykorzystano zarówno najnowsze rozwiązania stosowane przez profesjonalistów, jak przystępny sprzęt amatorski, dzięki któremu każdy z uczestników mógł stanąć oko w oko z technologią przyszłości. 

Spotkania z uczniami podzielone były na dwie części – merytoryczną i praktyczną. Podczas tej pierwszej uczestnicy poznali historię dronów, ich zastosowanie oraz zasady użytkowania. Ponadto, instruktorzy przedstawili z bliska zarówno poszczególne części latających maszyn, jak i całe jednostki - od tych małych, amatorskich, po duże, profesjonalne drony zdolne do unoszenia ciężkiego sprzętu filmowego. Całość zakończona została pokazowymi lotami w zamkniętym pomieszczeniu, podczas których na ekranie obserwować można było obraz z umieszczonych w dronach kamer.

Kolejny etap zajęć odbył się poza szkolnymi murami. Na boisku zagościły najważniejsze z prezentowanych podczas spotkania jednostek, które poprowadzili doświadczeni piloci. Uczniowie stali się świadkami emocjonującego pokazu zarówno szybkości jak i dużej mocy prezentowanych maszyn oraz precyzji ich działania. Na kilka chwil przejęli oni kontrolę nad kamerami dronów, a następnie za pomocą specjalnych okularów w trybie wirtualnej rzeczywistości znaleźli się na pokładzie drona RC pędzącego z prędkością 120 km / h.

Nie był to jednak koniec przygody z wirtualną rzeczywistością w ramach spotkania ORLEN Discovery Camp. Po zakończeniu jego pierwszej części na uczniów czekało 10 stanowisk z goglami, dzięki którym przenieśli się oni w kosmiczną otchłań, głębiny oceanów, a nawet erę dinozaurów. Jednocześnie niebo nad szkolnym boiskiem wypełniło się mniejszymi dronami, dzięki którym każdy miał okazję spróbować swoich sił w niełatwej sztuce pilotażu. 

Technologia, eksperymenty, ekologia i wiele więcej

Technologiczne nowinki, z którymi zapoznali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 to tylko niewielka część atrakcji, które czekać będą na wszystkich uczestników podczas pikniku naukowego ORLEN Discovery Camp. Główne obszary tematyczne wydarzenia to także eksperymenty i pokazy naukowe oraz szeroko pojęta ekologia. Na pikniku zobaczymy również kilka dodatkowych stref, a cały jego program pozwoli na zaangażowanie zarówno najmłodszych, jak i starszych mieszkańców Płocka i okolic. 

Zapowiadana strefa technologiczna oparta zostanie o cztery niezwykle ciekawe i atrakcyjne w odbiorze rozwiązania przyszłości. Po pierwsze, ponownie, tym razem szerszej publiczności, zaprezentowane zostaną różnego rodzaju drony. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się im z bliska, porozmawiać z ekspertami i pilotami, obejrzeć pokazowe loty, a w specjalnie wyznaczonej strefie – przejąć kontrolę nad jedną z maszyn. Po drugie, znajdziemy tu strefę VR, w której w wirtualną rzeczywistość przenieść będzie można się za pomocą gogli z filmami 360 stopni oraz interaktywnych stanowisk z grami i aplikacjami pozwalającymi na zwiedzanie wirtualnych lokalizacji. Trzecią technologią prezentowaną w strefie będą roboty, czwartą zaś – niezwykły świat druku 3d. 

Naukowe oblicze pikniku reprezentować będzie strefa odkrywców. Zapoznamy się tu z tajemniczym zjawiskiem iluzji optycznej, poznamy potęgę elektryczności i elektrostatyki, przeprowadzimy też efektowne doświadczenia chemiczne. Podczas pokazów i warsztatów poznamy tajniki kosmosu, które przybliży nam sam Mikołaj Kopernik!

W pokazy i warsztaty obfitować będzie także trzecia z głównych stref pikniku – strefa ekologiczna. Uczestnicy przekonają się tu o energii, którą niesie ze sobą wiatr, dowiedzą się także, jak za pomocą energii słonecznej zasilić można urządzenia elektryczne. Na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach wykonać będzie można również własną, ekologiczną biżuterię, a także mieszankę naturalnych, zdrowych ziół.

Poza głównymi strefami, wydarzenie ORLEN Discovery Camp to szereg dodatkowych atrakcji. Na najmłodszych czekać będą zabawy i animacje, Eko Teatr i warsztaty kulinarne. Nieco starsi uczestnicy zagrają w gry planszowe, a w specjalnym barze poznają świat kuchni molekularnej. Swój imponujący sprzęt i umiejętności zaprezentuje nowocześnie wyposażona Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN, a wybrane, żywe okazy zwierząt przedstawią pracownicy płockiego ZOO. 

W centrum wydarzeń

Sercem imprezy będzie scena główna, na której przez cały dzień odbywać będą się pokazy, konkursy i prezentacje dotyczące każdego z obszarów będących częścią ORLEN Discovery Camp. Nie zabraknie również muzyki. W roli supportu zobaczymy niezwykły Recycling Band, którego występy oparte są na własnoręcznie zbudowanych instrumentach zawierających wyłącznie materiały recyklingowe. Zwieńczeniem pikniku będzie występ gwiazdy wieczoru – Kamila Bednarka z zespołem.

Celem ORLEN Discovery Camp jest szeroko pojęta edukacja w przystępnej, atrakcyjnej formie połączonej z zabawą. Różnorodność planowanych atrakcji sprawi, że z łatwością odnajdą się tu zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Brak ograniczeń wiekowych nie jest jednak jedynym przejawem dostępności wydarzenia dla wszystkich chętnych – wstęp na imprezę jest całkowicie darmowy. 

Zaangażowanie PKN ORLEN w organizację ORLEN Discovery Camp jest wynikiem konsekwentnie wdrażanego programu „ORLEN dla Płocka”. PKN ORLEN jest odpowiedzialnym i aktywnym członkiem społeczności lokalnej wpływającym na pozytywne zmiany w otoczeniu, przy czym szczególnie wiele uwagi poświęca dzieciom i młodzieży oraz ich edukacji i rozwoju. ORLEN Discovery  Camp jest jednym z największych wydarzeń naukowych  organizowanych w tym roku przez PKN ORLEN dla płockiej społeczności lokalnej.