05.09.2017

Obligacje detaliczne PKN ORLEN trafią na rynek

PKN ORLEN po raz kolejny wyszedł naprzeciw oczekiwaniom inwestorów indywidualnych, którzy już od 6 września br. będą mogli dokonać zapisu na zakup obligacji detalicznych. W ramach pierwszej serii drugiego programu emisji obligacji detalicznych zaoferowanych zostanie 2 mln obligacji o wartości nominalnej 200 mln PLN.

Zmienne oprocentowanie papierów dłużnych PKN ORLEN oparte będzie o WIBOR 6M powiększony o marżę w wysokości 1% i będzie  wypłacane co 6 miesięcy. Według dzisiejszych notowań przyniesie to dochód w wysokości 2,81% rocznie w pierwszym okresie odsetkowym. Okres wykupu obligacji korporacyjnych wyniesie 4 lata. Inwestorzy będą mieli również możliwość sprzedaży oraz kupna walorów na rynku Catalyst Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W ramach programu, PKN ORLEN może wyemitować, w kilku seriach, obligacje do łącznej kwoty 1 mld zł. Parametry poszczególnych emisji będą na bieżąco dostosowywane do oczekiwań rynkowych oraz potrzeb Koncernu. Po raz kolejny papiery dłużne oferowane przez Koncern zyskały wysoką ocenę agencji Fitch Ratings, który przyznał całemu programowi rating na poziomie A(pol). Oferującym obligacje jest Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.
 
- Widzimy duże zapotrzebowanie ze strony rynku na emisje realizowane przez wiarygodnych i zaufanych emitentów. Naszą odpowiedzią na nie jest kolejny program obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych. Mimo że obecnie pozyskiwanie nowego finansowania nie jest naszym priorytetem, to postanowiliśmy wykorzystać najlepsze od lat warunki rynkowe oraz nasze doświadczenie w oferowaniu papierów dłużnych i wyjść ponownie z atrakcyjną, w naszym przekonaniu, propozycją. Co istotne, tym razem promujemy przede wszystkim mniejszych inwestorów i przez nowy system przydziału chcemy zapewnić im możliwość nabycia jak największej puli obligacji - powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 
Nowym rozwiązaniem w ramach kolejnego programu jest sposób przydziału obligacji, którego beneficjentami będą drobni inwestorzy. Zastosowana procedura tzw. maksymalnego przydziału polegać będzie na znalezieniu maksymalnej liczby obligacji, jaką będzie mógł otrzymać każdy z inwestorów, który dokonał zapisu. Oznacza to, że nie będzie mieć znaczenia moment, w którym nabywca zgłosi chęć zakupu papierów dłużnych w okresie objętym subskrypcją, a liczba uzyskanych ostatecznie papierów będzie uzależniona wyłącznie od całości zapotrzebowania na daną serię i dzielona pomiędzy inwestorów z zachowaniem zasady zwiększonej proporcji przydziału do zapisu dla inwestorów najmniejszych. Takie rozwiązanie zagwarantuje każdemu inwestorowi, w tym mniej doświadczonym lub początkującym, możliwość dokładnego zapoznania się z warunkami emisji bez obaw o wyczerpanie się puli oferowanych obligacji.
 
W ramach pierwszego programu emisji papierów dłużnych, w latach 2013-2014, PKN ORLENzaoferował inwestorom 10 mln sztuk obligacji w cenie nominalnej 100 PLN każda. Wszystkie serie spotkały się z dużym zainteresowaniem na rynku.