18.06.2018

ORLEN otwiera ranking „Listy 500”

PKN ORLEN uplasował się na pierwszym miejscu w prestiżowym rankingu największych polskich przedsiębiorstw opublikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. Jednocześnie Koncern został liderem plebiscytu „Filary Budżetu”.

- Pierwsze miejsce ORLENU na „Liście 500” Rzeczpospolitej” to powód do dumy. To dla nas potwierdzenie, że spółka pełni szczególną rolę w polskiej gospodarce. To również zobowiązanie, aby dalej umacniać pozycję w kraju i zagranicą – powiedział Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Sprzedaży. - Doskonale zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie ma długofalowy, trwały rozwój. Na tym opieramy naszą działalność, stąd planowane strategiczne inwestycje m.in. w obszarze petrochemii, czy energetyki wiatrowej . Dziękuję kapitule rankingu ale przede wszystkim dziękuję pracownikom ORLENU, bez których budowanie tej pozycji i dalszy rozwój nie byłyby możliwe – dodał Zbigniew Leszczyński.

„Lista 500” Rzeczpospolitej to publikowany od 1999 roku ranking największych polskich przedsiębiorstw. Zestawienie opiera się na przychodach ze sprzedaży w poprzedzającym roku. PKN ORLEN został laureatem zestawienia już po raz 19 z rzędu. W tej edycji czołówka listy nie zmieniła się i za PKN ORLEN na kolejnych miejscach uplasowały się Jeronimo Martins Polska oraz PGNiG. W rankingu uplasowały się również spółki z Grupy ORLEN: ORLEN Paliwa (10 pozycja), Basell Orlen Polyolefins (97), ANWIL (142).

Razem ze statuetkami dla największych polskich firm wręczone zostały także Filary Budżetu. To ranking firm tworzony na podstawie wysokości płaconego podatku dochodowego. W tym roku PKN ORLEN został liderem w kategorii firm niefinansowych.