17.12.2019

ORLEN promuje bezpieczną jazdę

​Kilka tysięcy dzieci i dorosłych spotkało się 15 grudnia br. na wydarzeniu motoryzacyjnym przygotowanym w ramach kampanii społecznej PKN ORLEN #Dobrykierowca. Najważniejsze aspekty z zakresu bezpieczeństwa - symulację jazdy na suwak i korytarza życia - prezentowali eksperci oraz kierowcy ORLEN Team. Partnerami akcji pt. „Poznaj nowe przepisy ruchu drogowego” była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Policja.

Głównym tematem wydarzenia była edukacja nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kontekście wprowadzonych zmian w prawie. Docelowo mają one zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych oraz dostosować polskie przepisy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego do europejskich standardów.

– Oprócz już wprowadzonych zmian w krótkim tempie wprowadzamy trzy nowe obostrzenia: pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę oraz rozszerzenie możliwości utraty prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h również poza terenem zabudowanym – powiedział podczas briefingu prasowego Premier Mateusz Morawiecki.

W 2018 r. na polskich drogach zginęło ponad 2800 osób – w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów w naszym kraju ginie najwięcej osób w UE. Ponadto, od trzech lat rośnie liczba pieszych, którzy stracili życie na przejściach dla pieszych, a zatem w miejscach, które powinny gwarantować im pełne bezpieczeństwo. Zabici na drogach piesi stanowili ponad 28 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce. Poza obszarami zabudowanymi w miejscach o dopuszczalnej prędkości wynoszącej 70 km/h, aż 90% kierowców przekracza dozwolony limit prędkości.

– Zapewnienie i promowanie bezpieczeństwa, w tym tego na drogach to dla PKN ORLEN priorytet. Wspieramy działalność Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej dofinansowując zakup nowoczesnego sprzętu oraz prowadzimy szereg działań z zakresu edukacji i prewencji. Nasza firma jest mocno kojarzona z motoryzacją, a sieć stacji paliw jest doskonałą platformą dotarcia do użytkowników polskich dróg. Dlatego wraz z polską Policją, służbami ratowniczymi oraz zawodnikami ORLEN Team chcemy realizować więcej inicjatyw, które podnoszą wiedzę i umiejętności polskich kierowców – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Podczas niedzielnego eventu, uczestnicy mogli spotkać się z utytułowanymi zawodnikami motorsportu: Kubą Przygońskim, Maciejem Giemzą i Kacprem Wróblewskim. Do wygrania był również przejazd ze sportowcami ORLEN Team. W sumie blisko 100 gości wydarzenia miało okazję doświadczyć wrażeń z jazdy po specjalnie przygotowanym torze i driftu z czołówką polskich kierowców rajdowych. Z kolei motocyklista - Adam Tomiczek oraz zawodnik zespołu ORLEN Team w kategorii quad - Kamil Wiśniewski zaprezentowali swoje pojazdy, na których przygotowują się do nadchodzącego Rajdu Dakar. Opowiedzieli przy tym o treningach i zasadach bezpieczeństwa. Miłośnicy gier mogli spróbować swoich sił w symulatorze bolidu F1 oraz ruchomym symulatorze 5D VR.

Szereg atrakcji przygotowali także partnerzy wydarzenia: Wojewódzka Komenda Policji w Radomiu, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, Ministerstwo Infrastruktury oraz Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN. Wśród nich znalazły się między innymi: miasteczko drogowe dla dzieci, kurs pierwszej pomocy, quizy i konkursy z zakresu bezpiecznego zachowania na drodze oraz prezentacja specjalistycznego sprzętu gaśniczego w tym wozy bojowe i podręczny sprzęt gaśniczy.