30.12.2019

Rafineria w Możejkach odzyskała kolejowe połączenie z Łotwą

Koleje litewskie na mocy porozumienia z ORLEN Lietuva, spółką z Grupy ORLEN,  odbudowały 19 km odcinek torów z Możejek do Renge. Rafineria w Możejkach odzyskała tym samym najkrótsze połączenie kolejowe z Łotwą, które zostało zdemontowane w 2008 r.

PKN ORLEN przez niemal 10 lat bezskutecznie domagał się odbudowy tego odcinka. Sprawa stała się priorytetem dla Daniela Obajtka, Prezesa Zarządu Koncernu, który w pierwszych miesiącach swojego urzędowania wynegocjował i podpisał z litewskim rządem oraz Kolejami litewskimi memorandum, gwarantujące przywrócenie transportu kolejowego na linii Możejki - Renge.

Wypracowaliśmy dobre, partnerskie relacje z litewskimi partnerami, dzięki którym możemy skutecznie realizować zadania biznesowe w regionie. Nasze przedsięwzięcia będą coraz bardziej opłacalne, co zabezpieczy zarówno nasze przychody, jak i wpływy do litewskiego budżetu. – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN – Rafineria w Możejkach to gwarant bezpieczeństwa energetycznego Litwy oraz całego regionu. Dziękuję polskiemu rządowi i panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie i zaangażowanie, dzięki którym dziś możemy mówić o sukcesie, jakim jest odbudowa nieistniejącego od ponad 10 lat połączenia kolejowego – dodał Prezes Obajtek.

Zrealizowaliśmy to, co wiosną obiecaliśmy przy udziale ministrów transportu Polski, Litwy i Łotwy. Odcinek do Renge został odbudowany. Te 19 km jest dla nas ważniejsze niż jakiekolwiek inne 19 km torów. To fundament trwałości naszych relacji i rozwoju biznesu z PKN ORLEN i z Polską. – powiedział Mantas Bartuška, dyrektor generalny Kolei Litewskich.

W najbliższym czasie, po operacyjnym oddaniu torów do użytkowania, produkty ropopochodne trafią na rynek łotewski i estoński krótszą drogą. Przez ostatnie dziesięć lat ich transport odbywał się dłuższą o ponad 150 km, trudniejszą oraz bardziej kosztowną logistycznie trasą.
Demontaż torów do Renge stał się symbolem trudnych relacji między Polską a Litwą. Miał też negatywny wpływ na sprawność operacyjną i wyniki litewskiej rafinerii ORLENu. W ostatnich latach sytuacja uległa znaczącej poprawie, nawiązany został dialog między PKN ORLEN a jego kluczowymi litewskimi partnerami. Dzięki biznesowemu i partnerskiemu podejściu udało się też wyjaśnić liczne, nierozwiązywane od lat nieporozumienia.

Intensyfikacja działań pomiędzy PKN ORLEN z Kolejami Litewskimi nastąpiła 14 sierpnia 2018 r., kiedy szefowie obu spółek: Daniel Obajtek i Mantas Bartuška podpisali porozumienie o rozszerzeniu współpracy. Wtedy zainaugurowano również odbudowę torów na trasie Możejki – Renge, która została właśnie zakończona. Z kolei 20 stycznia 2019 r. przedłużono porozumienie, które gwarantuje nie tylko na utrzymanie dotychczasowego wolumenu przewożonych produktów do krajów bałtyckich, ale przyczynia się do znacznego zwiększenia transportu produktów do Polski.

Zakład w Możejkach należący do ORLEN Lietuva jest jedyną rafinerią w krajach bałtyckich. Od niedawna jest też elementem zintegrowanego łańcucha petrochemicznego PKN ORLEN. Spółka pozostanie istotną częścią Grupy, zapewniając dostawy produktów ropopochodnych na rynki Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

Materiał WIDEO: https://youtu.be/pgKJz7yp_QU