29.11.2019

ORLEN doposażył sale w 10 płockich szkołach podstawowych

Pracownie fizyczne i chemiczne 10 płockich szkół podstawowych, dzięki wsparciu PKN ORLEN, wzbogaciły się o kolejny sprzęt dydaktyczny. W ramach zainicjowanego w ubiegłym roku Programu Edukacyjnego, PKN ORLEN zasilił publiczne szkoły ponadgimnazjalne w Płocku kwotą blisko 200 tys. zł. Na program, który funkcjonuje już 2 lata PKN ORLEN przeznaczył łącznie ok. 400 tys. zł.

PKN ORLEN jako dobry i odpowiedzialny sąsiad oprócz wsparcia dla projektów popularyzujących naukę, inicjuje w Płocku także własne działania w tym zakresie. Celem jest zapewnienie młodym pokoleniom mieszkańców Płocka możliwości pozyskiwania nowych umiejętności i kompetencji, a co za tym idzie zachęcanie do zdobywania wiedzy. Stąd wdrożenie przez Koncern Programu Edukacyjnego dla płockich szkół, który został zainicjowany i wdrożony w ubiegłym roku w ramach programu „ORLEN dla Płocka”.

- PKN ORLEN od wielu lat angażuje się w inicjatywy na rzecz mieszkańców Płocka. To dla nas oczywiste i naturalne działanie, ponieważ Koncern jest członkiem lokalnej społeczności. Szczególną uwagę przywiązujemy do edukacji dzieci i młodzieży. Dlatego po zakupie w ubiegłym roku sprzętu dydaktycznego dla sześciu płockich szkół ponadgimnazjalnych, podjęliśmy decyzję o doposażeniu pracowni fizycznych i chemicznych w szkołach podstawowych - mówi Agata Pniewska, Zastępca Dyrektora Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów. - Unowocześnienie wyposażenia w pracowniach do nauki tych przedmiotów to w rzeczywistości inwestowanie przez PKN ORLEN w rozwój przyszłych kadr. Jestem przekonana, że więcej doświadczeń wykonanych przez młodzież dzięki nowemu sprzętowi, będzie zachętą do wyboru kierunków ścisłych, których absolwenci są niezbędni do budowy i rozwoju nowoczesnego przemysłu - dodała Agata Pniewska.

PKN ORLEN zdecydował o przyznaniu dofinansowania wszystkim szkołom, które zgłosiły się do Programu Edukacyjnego czyli: SP nr 2 im. Książąt Mazowieckich, SP z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego, SP nr 5 im. Wł. Broniewskiego, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego, SP nr 12 im. Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej, SP nr 14 im prof. Władysława Szafera, SP nr 17 im. Tadeusza Kościuszki, SP nr 18 im. Jana Zygmunta Jakubowskiego, SP nr 21, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. Janusza Korczaka. Wśród zakupionego wyposażenia do pracowni znalazły się między innymi: tablice interaktywne, elektroskop, zestaw do ćwiczeń elektrochemii, duży zestaw do chemii organicznej i nieorganicznej, zestaw wahadeł, igła Oersteda, symulator stanu materii, model silnika prądu elektrycznego, pręt ebonitowy, tor powietrzny z dmuchawą i licznikiem elektronicznym, magnetyzm kuli ziemskiej – zestaw doświadczalny czy cykl życiowy bielinka kapustnika.

Podczas uroczystego spotkania poświęconego Programowi Edukacyjnemu uczniowie, pod okiem swoich opiekunów, zaprezentowali doświadczenia z fizyki i chemii.
– Wsparcie PKN ORLEN w doposażeniu naszych pracowni pozwala nam zainteresować uczniów płockich szkół nauką dzięki prowadzaniu praktycznych ćwiczeń i doświadczeń fizycznych czy chemicznych. W mojej opinii nie mamy obecnie lepszej metody pracy z uczniami niż rzeczywiste działania czy ćwiczenia. Takie zajęcia pozwalają praktycznie dotknąć zjawisk, z którymi stykamy się w naszym codziennym życiu, lepiej je poznać i zrozumieć – mówi Bożena Rulak, Dyrektor SP nr 3 w Płocku.

PKN ORLEN, jako lider branży chemicznej realizuje szereg programów z zakresu rozwoju edukacji. Tylko w tym roku, w Płocku, ORLEN włączył się w akcję „Lekki Plecak”, dofinansowując zakup tabletów dla blisko 300 uczniów szkół podstawowych, zrealizował po raz dziesiąty program stypendialny „Mam pasję powyżej średniej”, która od początku powstania objęła kilka tysięcy uczniów a także udzielił wsparcia wielu inicjatywom takich jak: międzyszkolne konkursy chemiczne, matematyczne czy seminaria i konferencje chemiczne.