04.03.2019

Studenci poddali analizie PKN ORLEN

PKN ORLEN został przeanalizowany pod względem finansowym przez studentów z Polski oraz krajów bałtyckich. Walczyli oni o tytuł najlepszej drużyny w trakcie lokalnego finału renomowanego konkursu CFA Institute Research Challenge, który odbył się 1 marca 2019 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W lokalnym finale konkursu wzięło udział siedem zespołów wyłonionych z grona 33 drużyn biorących udział w polskiej edycji konkursu, których raporty prezentujące wycenę PKN ORLEN zostały najlepiej ocenione przez grono profesjonalistów związanych z rynkami kapitałowymi. W trakcie finału studenci prezentowali swoje rekomendacje dla akcji PKN ORLEN.

Dwie najlepsze uczelnie z Polski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, który zajął miejsce pierwsze oraz Szkoła Główna Handlowa, która zajęła drugie miejsce, będą reprezentowały CFA Society Poland w dniach 10–11 kwietnia 2019 r. w Zurychu w ramach europejskiego finału CFA Institute Research Challenge. Globalny finał konkursu zaplanowano na 25 kwietnia 2019 r. w Nowym Jorku. Na trzy pierwsze drużyny polskiego finału czekały stypendia CFA. Najlepsi uczestnicy mogą liczyć również na staże w firmach partnerskich polskiej edycji konkursu: PKN ORLEN, Deloitte i BGK. Ponadto zwycięska drużyna z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu będzie miała możliwość uczestniczyć w międzynarodowej konferencji organizowanej przez CFA Institute.

- Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy filar edukacyjny programu dla akcjonariuszy ORLEN W PORTFELU. W ten sposób chcemy poszerzyć wiedzę Polaków na temat funkcjonowania rynku kapitałowego. Studenci biorący udział w tegorocznej edycji konkursu mieli sposobność, aby w formie zdrowej rywalizacji wcielić się w rolę analityków giełdowych i przygotować raport oraz wycenę naszej spółki – powiedziała Iwona Waksmundzka, Dyrektor Wykonawczy ds. Strategii i Relacji Inwestorskich.

CFA Institute Research Challenge to międzynarodowy konkurs adresowany do adeptów analizy finansowej. W Polsce organizowany jest już po raz dziesiąty przez CFA Society Poland. W tym roku w polskiej edycji konkursu udział wzięły aż 33 zespoły reprezentujące 24 najlepsze ośrodki akademickie w Polsce i w regionie krajów bałtyckich. W pierwszym etapie konkursu 170 studentów, obywateli m.in. Polski, Litwy, Australii, Wietnamu czy Laosu, z ponad dwudziestu polskich, litewskich i łotewskich uczelni, zapoznało się z działalnością i wynikami PKN ORLEN w trakcie spotkania z przedstawicielami Koncernu. Następnie każda drużyna licząca od 3 do 5 osób pod opieką mentora z uczelni i opiekuna z biznesu przeprowadzała analizę finansową spółki, którą przedstawiła w konkursowym raporcie. W kolejnym etapie był on oceniany przez profesjonalistów finansowych i przedstawiony ekspertom z branży.

Konkurs CFA Institute Research Challenge pomaga zdobyć umiejętności analizy i wyceny spółek, lecz także doskonalić techniki autoprezentacji i przedstawiania wyników swojej pracy. W konkursie biorą udział przede wszystkim studenci z uniwersytetów ekonomicznych, ale także innych uczelni, jak politechniki, gdzie prowadzone są kierunki z obszaru finansów.

ORLEN W PORTFELU zainicjowany 15 listopada 2018 roku to pierwszy w Polsce długoterminowy program skierowany do inwestorów indywidualnych. Inicjatywa ta, składa się z dwóch filarów. Pierwszy przewiduje korzyści dla akcjonariuszy indywidualnych, natomiast drugi ma charakter edukacyjny. Jego celem jest pogłębianie wiedzy Polaków na temat funkcjonowania rynku kapitałowego.

CFA Society Poland to polskie stowarzyszenie międzynarodowego CFA Institute, zrzeszającego ponad 140 tys. profesjonalistów z branży finansowej na całym świecie. Organizacja skupia profesjonalistów mających związek z szeroko pojętym dokonywaniem inwestycji i zarządzaniem finansami. Od kilku lat organizuje również konkurs dla młodych adeptów - CFA Research Challenge.

Materiały prasowe: