16.04.2020

Rekordowa liczba wniosków w III edycji programu „Moje Miejsce na Ziemi”

Fundacja ORLEN zakończyła nabór do największego programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi”. PKN ORLEN w ramach III edycji programu przyznał 3 mln złotych na rozwój społeczności lokalnych. O granty ubiegać się będzie blisko 3 000 organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych z całej Polski.

Szansę na realizację zwycięskich projektów ma w tym roku aż 300 podmiotów. PKN ORLEN przeznaczył na ten cel o milion złotych więcej niż w poprzednich edycjach programu. Do rozdania czekają granty w wysokości 5 000, 10 000, 15 000 i 20 000 zł.

– Nabór wniosków do tegorocznej edycji miał miejsce w wyjątkowym czasie. Pomimo to otrzymaliśmy ponad 700 zgłoszeń więcej niż w ubiegłym roku. To sygnał nie tylko o coraz większej popularności programu, ale i cenna informacja, że skutecznie realizujemy nasz cel, docierając i wspierając społeczności lokalne w każdym nawet najmniejszym zakątku kraju. Zdecydowana większość wniosków, bo aż 60 proc. napłynęła do nas ze wsi i miast do 20 tys. mieszkańców. Świadczy to o tym, jak wielka jest potrzeba tych najmniejszych społeczności lokalnych na wsparcie ich rozwoju i jak aktywne są organizacje pozarządowe w tych regionach – powiedziała Marta Soluch, Członek Zarządu Fundacji ORLEN.

O granty ubiegają się organizacje ze wszystkich 16 województw w Polsce. Najwięcej wniosków spłynęło z województwa mazowieckiego (ponad 400 wniosków). Powyżej 200 zgłoszeń złożyły organizacje z województw: małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Najpopularniejszą kategorią, na którą beneficjenci planują przeznaczyć środki jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu (blisko 850 wniosków). Tuż za nią plasuje się rozwój edukacji, kultury i sztuki (ponad 800 wniosków). Ponad 1000 organizacji ubiega się o najwyższe granty w wysokości 20 tys. złotych.
W ciągu dwóch dotychczasowych edycji, Fundacja ORLEN przeznaczyła łącznie ponad 4 mln zł na wsparcie inicjatyw społecznych, a pomoc trafiła do blisko 580 organizacji.

Zwycięzców III edycji programu Moje miejsce na Ziemi poznamy pod koniec kwietnia 2020 roku. Szczegóły związane z programem oraz jego regulamin dostępne są na stronie www.fundacja.orlen.pl w zakładce Moje miejsce na Ziemi.