01.05.2020

PKN ORLEN przekazał 7 respiratorów szpitalom w Warszawie i Płocku

PKN ORLEN od samego początku aktywnie angażuje się w walkę z pandemią koronawirusa. Pomoc rzeczowa i finansowa trafia do najbardziej potrzebujących. Koncern przekazał siedem respiratorów, a także środki ochrony indywidualnej i płyny do dezynfekcji szpitalom w Warszawie oraz w Płocku. Pomoc ta przyspieszy leczenie zakażonych osób i zwiększy bezpieczeństwo personelu medycznego.

- Konsekwentnie wspieramy działania rządu i służb walczących z pandemią. To trudny czas. PKN ORLEN okazuje swoją troskę i solidarność ze wszystkimi Polakami. Dziś jednym z najpotrzebniejszych sprzętów do ratowania ich życia i zdrowia są respiratory. Nasza determinacja oraz międzynarodowe kontakty umożliwiły zakup tych urządzeń. Wierzymy, że nasza pomoc przyczyni się do szybkiego powrotu do zdrowia pacjentów zakażonych koronawirusem – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Pięć wysokiej klasy respiratorów otrzymał Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Dwa respiratory PKN ORLEN przekazał Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Płocku. Ponadto placówki te, a także Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, dostały od PKN ORLEN indywidualne zestawy ochrony biologicznej, składające się m.in. z kombinezonów, masek, rękawic i nakładek na buty. Koncern przekazał szpitalom także płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, trójwarstwowe maski, okulary i rękawiczki ochronne oraz rękawice do mycia karetek. Łączna wartość tych darowizn wynosi blisko 2 mln zł.

PKN ORLEN na pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa przeznacza łącznie ponad 100 mln zł. Wsparcie rzeczowe i finansowe trafia w szczególności do służb medycznych oraz mundurowych, odpowiedzialnych za ratowanie życia i zdrowia zakażonych osób, a także do personelu oraz podopiecznych Domów Pomocy Społecznej.

Do tej pory koncern zakupił już 12 mln masek ochronnych. Pierwsza partia, ok. 3,7 mln sztuk dotarła kilka tygodni temu. W ubiegłym tygodniu zostało sprowadzone do Polski kolejne 8,3 mln masek ochronnych. Przekazywane są one i zapewniają bezpieczeństwo m.in. służbie zdrowia i służbom mundurowym oraz wykorzystywane są na wewnętrzne potrzeby Grupy ORLEN.

Szpitale w całej Polsce, zajmujące się diagnozowaniem oraz leczeniem zakażonych osób, wsparła także Fundacja ORLEN, przekazując im blisko 10 mln zł. Za otrzymane darowizny placówki mogą m.in. poszerzyć bazę laboratoryjną, zakupić karetki, sprzęt medyczny, a także kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maski i rękawiczki ochronne oraz środki dezynfekcyjne.

Pomoc ze strony koncernu na działania związane z walką z epidemią koronawirusa otrzymała również Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach k. Zduńskiej Woli. Na jej potrzeby przekazano dwa samochody dostawcze.