19.03.2020

ORLEN aktywnie wspiera kierowców na granicy

​Trwa akcja PKN ORLEN wspierająca podróżnych oczekujących na wjazd do kraju na niemiecko-polskiej granicy. Pomoc udzielana jest wszystkim kierowcom, obywatelom różnych krajów. Od wtorku w nocy wydano ponad 25 ton żywności i napojów. Dziś dostarczone zostanie dodatkowo 6 tys. kanapek.

- W takich czasach ORLEN musi być solidarny. Dlatego podjęliśmy decyzję o wsparciu wszystkich kierowców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji na granicy. W większości to nasi klienci, bo stacje paliw mamy w Niemczech, Czechach na Litwie i Słowacji. Akcja prowadzona jest we współpracy z polskim rządem i przy wsparciu straży granicznej – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Akcję na granicy koordynuje ORLEN Deutschland, spółka, która prowadzi sieć stacji paliw Grupy ORLEN w Niemczech. Zaopatrzenie kierowców obejmuje głównie kanapki, batony, wodę, soki i napoje energetyczne. Dostarczane są one z Polski przy współpracy ze strażą graniczną. Akcja prowadzona jest w koordynacji z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Stacje pod marką ORLEN po stronie polskiej otwarte są dla wszystkich kierowców. W szczególnej sytuacji znaleźli się kierowcy z krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii, tam gdzie PKN ORLEN prowadzi działalność biznesową. Dlatego pomoc jest kierowana również do nich.

Do działań mających na celu ograniczenie epidemii koronawirusa włączyła się także Fundacja ORLEN, która przeznacza na ten cel 6 milionów złotych. Trwają finalne ustalenia z Ministerstwem Aktywów Państwowych w sprawie udzielenia wsparcia finansowego dla konkretnych instytucji, w tym przede wszystkim szpitali.

Jednocześnie PKN ORLEN zdecydował się obniżyć ceny paliw na stacjach. Jest to wypadkowa taniejącej ropy naftowej, ale też działań optymalizujących koszty produkcji. Na niskich cenach paliw skorzystają osoby, które muszą poruszać się samochodami, w tym wojsko, policja, straż pożarna i lekarze, którzy są bezpośrednio zaangażowani w walkę z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa w Polsce.

PKN ORLEN podjął także bezpośrednie działania zmierzające do wzmocnienia bezpieczeństwa sanitarnego kraju. ORLEN Oil, z Grupy ORLEN, produkuje płyn do dezynfekcji rąk w Zakładzie w Jedliczu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do końca marca na potrzeby m.in. Agencji Rezerw Materiałowych i stacji ORLEN zostanie wyprodukowanych 2,5 miliona litrów płynu. Natomiast w kwietniu kolejne 4,5 miliona litrów. Trwają prace, aby tygodniowa produkcja z dwóch linii wynosiła 1,2 mln litrów, żeby jak najszybciej zaspokoić zapotrzebowanie na polskim rynku. W najbliższych dniach płyn będzie dostępny na wszystkich stacjach ORLEN w całej Polsce.