30.03.2020
PKN ORLEN przeznaczy kolejne 60 mln złotych na walkę z koronawirusem
PKN ORLEN kupił 7 milionów maseczek chroniących przed zakażeniem koronawirusem. Pierwsza partia ok. 1,6 mln sztuk zostanie przekazana Agencji Rezerw Materiałowych i fundacji. Koncern zwiększa wsparcie na rzecz walki z epidemią o dodatkowe 60 mln zł.
- Mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, która wymaga solidarności i zdecydowanych działań. Naszym obowiązkiem, jako największej w Polsce firmy, jest pomoc społeczeństwu. Niezwykle sprawny i szybki zakup środków chroniących przed koronawirusem oraz ich transport z Chin do Polski był możliwy dzięki zaangażowaniu się Prezydenta Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina. Serdecznie im za to dziękuję. Zawsze jesteśmy z Polakami i robimy wszystko, by Polska jak najszybciej poradziła sobie z epidemią koronawirusa i jej skutkami – mówił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Maseczki sprowadzone zostały z Chin, które są ich największym na świecie producentem.
Koncern zakupił dwa rodzaje maseczek. Pierwszy to trójwarstwowe maski jednorazowe, których zewnętrzne warstwy wykonane są z materiału antybakteryjnego, natomiast wewnętrzna stanowi bazę filtrującą. Maksymalna szybkość filtracji wynosi 94%. Drugi rodzaj to maski medyczne, które ściśle przylegają do twarzy i zapewniają bardzo skuteczne filtrowanie oraz najwyższy stopień ochrony. Wydajność filtra przekracza 96%. Maseczki te wykorzystywane są przede wszystkim w służbie zdrowia oraz przemyśle chemicznym.
- Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał spółek, które nadzoruję. Duża część firm od samego początku podejmuje niestandardowe działania na rzecz walki z epidemią koronawirusa, jak produkcja płynu do dezynfekcji rąk, zakup maseczek, czy darowizny na rzecz placówek służby zdrowia. Z kolei w perspektywie długoterminowej musimy zadbać o aktualną kondycję finansową przedsiębiorstw, tak aby mogły być potem źródłem pozytywnego impulsu dla gospodarki. To samo dotyczy sektora MSP, bo to system naczyń połączonych. Jeśli kłopoty dotkną małe i średnie firmy, wpływy do spółek energetycznych też będą mniejsze. Na bieżąco obserwujemy sytuację i szukamy mechanizmów, które pozwolą przeciwstawić się potencjalnym negatywnym skutkom gospodarczym po zażegnaniu epidemii – mówi Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.
Zakup maseczek to już kolejna inicjatywa PKN ORLEN wspierająca walkę z koronawirusem. Fundacja ORLEN przeznaczyła 10 mln zł na pomoc szpitalom w całej Polsce, zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem zakażonych osób. Placówki za otrzymane darowizny m.in. poszerzą bazę laboratoryjną, kupią karetki, sprzęt medyczny, a także środki ochrony indywidualnej, w tym kombinezony, gogle, przyłbice oraz płyny dezynfekcyjne, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.
ORLEN Oil, spółka z Grupy ORLEN, w ciągu zaledwie 10 dni przestawiła linie produkujące płyn do spryskiwaczy na produkcję płynu do dezynfekcji rąk i uruchomiła jego dystrybucję. Zgodnie z zapowiedziami, produkcja płynu w marcu br. osiągnie poziom 2,5 mln litrów, natomiast w kwietniu do Agencji Rezerw Materiałowych, innych instytucji oraz klientów indywidualnych trafi ok. 5 milionów litrów produktu. Dzięki uruchomionemu pod koniec marca drugiemu zbiornikowi na płyn, o pojemności 350 m³, produkcja i konfekcjonowanie płynu będzie odbywać się w trybie ciągłym, z wydajnością ok. 1,2 mln litrów na tydzień.
Na początku kwietnia w zakładzie Grupy ORLEN w Trzebini ruszy produkcja płynu do dezynfekcji powierzchni o właściwościach biobójczych. W pierwszym etapie wydajność jej wyniesie do 3 milionów litrów miesięcznie. Do produkcji płynu wykorzystana zostanie infrastruktura spółki ORLEN Południe. Płyn trafi do sprzedaży hurtowej i do instytucji użyteczności publicznej.
PKN ORLEN podjął również decyzję o obniżkach cen paliw na stacjach własnych ORLENu w Polsce, by wszyscy, którzy w tym trudnym czasie muszą się przemieszczać, korzystali z samochodów, zamiast komunikacji zbiorowej. Od początku roku obniżki wyniosły średnio około 71 groszy na litrze benzyny 95 i 86 groszy na litrze ON. Na niskich cenach paliw skorzysta m.in. wojsko, policja, straż pożarna i lekarze, którzy są bezpośrednio zaangażowani w walkę z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa w Polsce. Dodatkowo, na stacjach ORLEN pracownicy pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, wojska, straży granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Inspekcji Transportu Drogowego obsługiwani są poza kolejnością i mogą otrzymać bezpłatnie wybrany gorący napój.