26.10.2020

Pracownicy PKN ORLEN włączają się w rządową akcję pomocy seniorom

​PKN ORLEN wspiera działania mające na celu ograniczenie pandemii COVID-19. Pracownicy koncernu w ramach wolontariatu będą wspierać seniorów w codziennych czynnościach, takich jak wizyty w aptece, urzędzie czy też zakupach domowych. Firma bierze udział w Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów – nowym rządowym programie, którego celem jest ochrona osób starszych.

- PKN ORLEN ma wieloletnią tradycję wolontariatu i nie mogło nas zabraknąć w nowym programie rządowym skierowanym do seniorów. Nasi pracownicy wielokrotnie udowodnili, że los potrzebujących nie jest im obojętny. Wiem, że i tym razem można na nich liczyć. Wspieramy walkę z pandemią w każdy możliwy i dostępny sposób. Pomoc oraz ochrona osób starszych, które są najbardziej narażone w związku z pandemią, to ważny element tych działań – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów ma na celu zabezpieczenie osób starszych przed zakażeniem oraz zapewnienie im wsparcia w codziennych czynnościach. Dzięki programowi, osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskują niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Poprzez specjalną infolinię, osoby starsze mogą poinformować m.in. o produktach które są im niezbędne aby bezpiecznie pozostać w domu. Zamówione artykuły zostaną dostarczone bezpośrednio pod ich drzwi, przy wsparciu wolontariuszy. Pomoc nie ogranicza się jedynie do zakupów. Wolontariusze mogą również wyprowadzić psa, czy też pomóc w sprawach urzędowych.

W ubiegłym tygodniu PKN ORLEN zainicjował akcję, w której sportowcy wspierani przez koncern promują przestrzeganie zasad zgodnych z obecnym reżimem sanitarnym. W inicjatywę zaangażowało się blisko 50 sportowców wspieranych przez PKN ORLEN, w tym miedzy innymi: mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik, kierowca F1 oraz DTM Robert Kubica, lekkoatletki Anita Włodarczyk i Justyna Święty-Ersetic czy też cały zespół siatkarzy VERVA Warszawa ORLEN Paliwa.

PKN ORLEN już podczas pierwszej fali pandemii przeznaczył ponad 100 mln zł na pomoc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wsparcie rzeczowe i finansowe przekazywane było w szczególności służbom medycznym oraz mundurowym, zaangażowanym w ratowanie życia i zdrowia zakażonych osób. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup m.in. środków ochrony indywidualnej, w tym masek, rękawiczek, kombinezonów oraz gogli, a także sprzętu medycznego.

Wsparcie otrzymały również personel i podopieczni Domów Pomocy Społecznej. PKN ORLEN przekazał 21 najbardziej potrzebującym placówkom z całej Polski maski ochronne, rękawice, kombinezony, gogle oraz płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Dodatkowo Fundacja ORLEN wspierała szpitale w całej Polsce, zajmujące się diagnozowaniem oraz leczeniem zakażonych osób. Za otrzymane darowizny placówki m.in. poszerzyły bazę laboratoryjną, zakupiły karetki, sprzęt medyczny, a także kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maski ochronne i rękawiczki chirurgiczne oraz środki dezynfekcyjne.

Na początku pandemii ORLEN Oil, spółka z Grupy ORLEN, błyskawicznie, bo w ciągu 10 dni, przestawiła linie produkujące płyn do spryskiwaczy i w trybie ciągłym rozpoczęła wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk. Przekazywano go na potrzeby służby zdrowia i służb mundurowych, a także do sprzedaży detalicznej.